Zet - přehled událostí: Míra nezaměstnanosti je nejnižší za rok díky sezónním pracem

Míra nezaměstnanosti v České republice v červnu poklesla na 7,4 procenta, nejnižší úroveň od června loňského roku. Zlepšení nezaměstnanosti analytici přičítají oživení ekonomiky a nárůstu nabídky sezonních prací v létě, zejména v zemědělství a stavebnictví. Data dnes oznámilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Bez práce bylo v červnu registrovaných 537 180 lidí. V květnu podíl nezaměstnaných činil 7,5 % a nezaměstnaných byl 549.973. Míra nezaměstnanosti v červnu loňského roku byla ještě o desetinu procentího bodu nižší, tedy na úrovni 7,3 procenta.

Podle Tomáše Vlka, analytika Patria Direct, naznačuje nejnovější statistika, že se situace na trhu práce postupně zlepšuje. "Ekonomika roste už přes rok a tvorba pracovních míst sílí," řekl Vlk v komentáři na webové stránce Patria.

Podle analytiků může červenec přinést kvůli méně příznivým sezónním podmínkám stagnaci, nebo i mírný nárůst nezaměstnanosti. Při očištění od sezónnosti by ale měla druhá polovina letošního roku přinést pomalé snižování počtu nezaměstnaných, i když ekonomika neporoste takovým tempem jako v prvním čtvrtletí.

***

V Afghánistánu dnes zahynuli čtyři čeští vojáci při explozi improvizované výbušniny na těle sebevraha z hnutí Taliban. Jedná se o největší jednorázovou ztrátu české armády v zahraničních misích. Bilance obětí z řad českých vojáků v Afghánistánu po dnešním atentátu vzrostla na devět.

***

Slovensko nesníží hlavní sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na původních 19 z nynějších 20 procent. Hlasy poslanců vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica o tom dnes rozhodl slovenský parlament. K rozhodnutí dochází i navzdory zlepšení vývoje státních financí. Podle kabinetu by se pokles daně neprojevil v cenách zboží.

***

Akademik Vaclav Pačes, který se minulý měsíc stal předsedou dozorčí rady elektrárenské společnosti ČEZ, očekává, že se Česká republika nakonec rozhodne pro rozšíření jaderné elektrárny Temelín. Stavba nových bloků v Temelíně by pomohla vyřešit očekávaný nedostatek elektřiny po roce 2035, kdy většina uhelných elektráren bude uzavřena a skončí životní cyklus starší české jaderné elektrárny Dukovany. Pačes to řekl v pořadu Press klub.

Podle nového předsedy dozorční rady by ČEZ také neměl v současnoti vyplácet veškerý svůj zisk akcionářům v podobě dividend, a měl by část zisku držet na možné investice.

Česká republika připravuje na základě dohody s Evropskou unií plán, jak podporovat dováženou elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Náklady takvého plánu by mohly být až 200 milionů korun ročně. V rámci EU je to pilotní projekt, zatím ale bez detailů řešení. Napsaly to dnes Hospodářské noviny

***

Laureát Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz vyjádřil obavu na adresu výše cen amerických akcií. Stiglitz žekl, že se z nich cítí „silně nesvůj“, neboť zdaleka neodpovídají hodnotě adekvátní současnému tempu hospodářskému oživení v USA.

***

Společnost O2 koupila virtuálního mobilního operátora Gorila Mobil, který dosud působil v její síti. Získala tak více než 50.000 aktivních SIM karet. Strategickým partnerem Gorila Mobilu byl Unimex Group Jiřího Šimáně. O2 to oznámila v tiskové zprávě. Cenu nezveřejnila.

***

Pražská burza dnes oslabuje, index PX do 14 hodin klesl o 1,6 procenta na 936,8 bodu. Pokračuje pokles akcií Erste Bank, nedaří se ani operátorovi O2 a mediální CME.

Cenné papíry Erste zlevnily o 3,4 procenta na 503,80 Kč, titul klesá už třetí den v řadě. Důvodem je čtvrteční zveřejnění prognózy, podle které skupina letos očekává rekordní čistou ztrátu až 1,6 miliardy eur kvůli problémům v Maďarsku a Rumunsku

Zdroj: ČTK, Zet

Zet - přehled událostí: Míra nezaměstnanosti je nejnižší za rok díky sezónním pracem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.