Zet - přehled událostí: Česká míra inflace klesla na nulu kvůli nižším cenám potravin

Meziroční míra inflace se v červnu ocitla na nule kvůli klesajícím cenám potravin zapříčiněným dobrou úrodou v loňském roce. Data, která dnes zveřejnil Český statistický úřad, jsou dalším argumentem pro centrální banku, aby držela úrokové sazby na minimální úrovni a bránila posílení koruny. Stagnaci meziročních spotřebitelských cen zaznamenali statistici naposledy v září 2009.

Podle mediánu patnácti odhadů analytiků, který shromáždila agentura Bloomberg, bylo očekávání červnové meziroční inflace na úrovni jedné desetiny procenta.

Meziměsíčně se úroveň spotřebitelských cen také nezměnila. Mezikvartální vývoj cen je podle statistického úřadu výsledkem snížení cen potravin a nealkoholických nápojů. Toto snížení kompenzovalo růst cen zejména v oblasti rekreace, kultury, ostatního zboží a službách.

Podle hlavního analytika Generali PPF Asset Management, Radomíra Jáče, je pokles cen způsoben mimořádně dobrou úrodou v loňském roce a relativně teplou zimou letos.

„Jak u nás, tak u našich nejbližších sousedů a vlastně i v celé eurozóně můžeme vidět efekt dobré úrody a klesajících cen potravin," řekl Jáč v rozhovoru pro Zet. „Tento efekt nižších cen potravin ale v druhé polovině roku začne opadat." Podle Jáče tedy deflace ekonomice nehrozí, protože se do spotřebitelských cen začnou promítat rostoucí ceny energií.

V květnu meziroční inflace zrychlila na čtyři desetiny procenta z dubnové jedné desetiny procenta. Meziměsíčně ceny v květnu vzrostly o jednu desetinu procenta.

***

Škoda Auto v prvním pololetí prodala 522 500 vozů, o 12,5 procenta víc než loni ve stejném období. Důvodem vyššího prodeje jsou zřejmě nové modely vozů, úspěch v západní Evropě měla Octavie. V červnu prodala Škoda Auto 94 500 vozů, což je meziročně o 8 procent víc a je to rekordní červnový prodejní výsledek automobilky.

***

Evropská komise má 88 výhrad k dohodě o partnerství, podle níž má do Česka proudit 550 miliard korun evropských dotací v letech 2014 až 2020. Nedostatky jsou podle Bruselu například v plánech na investice do ekologie, energetiky, dopravy, zdravotnictví, školství, informačních technologií nebo sociální oblasti. Napsala to Mladá fronta Dnes. Česká strana může podle deníku připomínky vypořádat, nebo se i bez toho podobně jako v roce 2007 na schválení plánu čerpání dotací domluvit s Evropskou komisí na politické úrovni.

***

Americké akcie v úterý druhý den za sebou klesly. Index Dow Jones se vrátil pod rekordní hranici 17 tisíc bodů, kterou poprvé překonal na konci minulého týdne. Investoři před začátkem zveřejňování čtvrtletních firemních výsledků projevovali opatrnost.

Dow Jonesův index v závěru včerejšího obchodování odepsal 0,7 procenta na 16 906,6 bodu. Širší index S&P 500 ztratil také 0,7 desetin procenta na 1 963,7 bodu. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 1,4 procenta na 4 391.

***

Pražské Letiště Václava Havla po dvou letech poklesů v pololetí vykázalo růst počtu cestujících. Přibylo jich meziročně o 2,2 procenta na téměř 5 milionů. Podobné zvýšení počtu pasažérů ředitel letiště Jiří Pos očekává i za celý rok. Napsal to dnes deník E15.

***

Pražská burza dnes otočila směr a roste, index PX do 11:00 posílil o 1,02 procenta na 943,20 bodu. Daří se Erste Bank a energetické společnosti ČEZ. Ztrácí naopak Komerční banka, těžařská NWR a především developer Orco. Vyplývá to z výsledků burzy.

***

Počet českých společností, jejichž vlastník má adresu v daňovém ráji, vzrostl v letošním 1. pololetí o 89 na 13.189 firem. Největší zájem je aktuálně o destinace, jež podnikatelům garantují vysoký stupeň anonymity. Patří mezi ně například Seychely, Marshallovy ostrovy nebo Panama. Sdělila to dnes poradenská společnost Bisnode.

***

Slovenské zemědělství loni zaznamenalo nejhorší hospodářské výsledky za poslední roky. Vládě premiéra Roberta Fica se tak nepodařilo naplnit záměr zlepšit kondici sektoru, který v této pětimilionové zemi zaměstnává asi 48.000 pracovníků. Slovenské ministerstvo zemědělství informovalo, že odvětví si pohoršilo i kvůli snížení cen zemědělských produktů a dovozu potravin.

***

V Německu sílí kritické hlasy vůči plánu na zpoplatnění všech silnic, který v pondělí představil ministr dopravy Alexander Dobrindt. Bavorský svaz obchodu se obává, že nový systém způsobí propad tržeb v oblastech u hranic s Českou republikou a Rakouskem. Návrh kritizují rovněž ekologické organizace, podle kterých je zavedení poplatků motivováno čistě hospodářsky a nepovede k omezení individuální automobilové dopravy.

***

Americké ministerstvo spravedlnosti a americká banka Citigroup se přiblížily k dohodě o urovnání obvinění, podle kterého banka před finanční krizí z roku 2008 prodávala nekvalitní hypoteční cenné papíry. S odvoláním na nejmenované zdroje to v noci na dnešek na svém webu napsal americký list Wall Street Journal. Dohoda by prý mohla být oznámena příští týden. Finanční dům bude v rámci dohody údajně muset zaplatit zhruba sedm miliard dolarů (141 miliard Kč).

***

Pět velkých a dynamicky rostoucích zemí, které tvoří skupinu BRICS, už příští týden založí vlastní rozvojovou banku. Postupně v ní má být až 100 miliard dolarů (přes dva biliony Kč) a těmito penězi se budou v příštích letech financovat infrastrukturní programy. Oznámil to dnes ruský ministr financí Anton Siluanov. Skupinu tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika.

***

Všichni tři tuzemští operátoři se chystají nasadit vylepšenou variantu mobilních sítí LTE pod označením Advanced. Ta tím, že využívá více frekvenčních pásem, poskytuje vyšší rychlost, která se pohybuje až kolem 200 Mbit/s. To je téměř dvojnásobek toho, co se nabízí v rámci klasických LTE sítí.

***

Vodní turistika na Vltavě v hlavním městě se vzpamatovává z hospodářské krize a loňských povodní. Cestujících letos na paluby pražských parníků dorazilo podle Pražské paroplavební společnosti nejvíc za poslední roky, přesné počty ale neuvedla. Na Vltavě v hlavním městě si mohou Pražané nebo turisté vybrat až z 60 výletních lodí.

Zdroj: ČTK

Zet - přehled událostí: Česká míra inflace klesla na nulu kvůli nižším cenám potravin  Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.