Zet Briefing: Moody's snižuje rating Ruska kvůli výhledu na růst, sankcím, devizovým rezervám

Agentura Moody ' s snížila úvěrový rating Ruska kvůli výhledu na malý ekonomický růst země a kvůli obavám z dopadu sankcí na ruskou ekonomiku. Agentura také přihlédla ke snižujícím se devizovým rezervám, které ruská centrální banka používá v boji s oslabujícím rublem.  

Moody's snížila hodnocení ruského dluhu o jeden stupeň na úroveň Baa2 a ponechala výhled jako “negativní”. Tím se rating země přiblížil k hranici, kde už není považován za takzvaně investiční. Toto hodnocení je v současnosti stejné jako to, které ruským dluhovým závazkům  dluhu přiřadila agentura Fitch Ratings.

Ruská centrální banka jen tento měsíc utratila 13 miliard dolarů ze svých devizových rezerv na nákup rublu, aby zabránit dalšímu oslabování. V době, kdy se Evropská unie a Spojené státy snaží přimět sankcemi Rusko k podpoře příměří na východě Ukrajiny se ruská  ekonomika ocitá na pokraji recese.

 

Z domova  

Tripartita a prezident Zeman jednali o plánu na růst ekonomiky

Vláda, odboráři a zástupci zaměstnavatelů dnes projednali plán na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti. Zasedání takzvané tripartity se zúčastnil i prezident Miloš Zeman, který jednání považuje za důležité. Podle ČTK je Zeman, který se v roli prezidenta už jednou schůze tripartity zúčastnil, zřejmě vůbec první český prezident, který se těchto schůzek zúčastňuje.

Prezident Miloš Zeman je přesvědčen o tom, že se v Česku „dříve či později“ prolomí limity těžby uhlí. V Ústeckém kraji by proto k této otázce podpořil konání referenda, řekl po dnešním zasedání. Tripartita bude o energetické koncepci a surovinové politice státu jednat na začátku prosince. Na přelomu roku pak o ní rozhodne vláda. Po prolomení limitů volají odbory, ale podle zaměstnavatelů je nutné brát ohled na obyvatele oblastí, kde by se mohlo těžit.

 

Ze světa

Ministři zahraničí zemí EU se dnes zabývají ebolou i situací na Blízkém Východě

Možnostmi, jak by Evropa mohla pomoci zastavit šíření eboly, se dnes Lucembursku zabývají ministři zahraničí členských zemí Evropské unie. Český ministr Lubomír Zaorálek na jednání zdůraznil roli jednotlivých zemí EU při pomoci africkým zemím zasaženým epidemií eboly. Německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier připomněl svá nedělní slova o možnosti vyslat do oblasti unijní civilní misi. Podle Zaorálka je ale otázkou, jestli EU jako celek dokáže dát personálu podobné mise dostatečné garance, že o ně bude v případě potřeby náležitě postaráno.

Na programu pravidelné schůzky je také vývoj na Blízkém východě, především postup organizace Islámský stát a také situace na Ukrajině.

 

V Německu stávkují piloti, strojvůdci dnes stávku ukončili

Německý odborový svaz pilotů VC kvůli plánované změně důchodových programů vyhlásil na dnešek v letecké společnosti Lufthansa stávku. Stávka potrvá 35 hodin, týká se letů na krátkou a střední vzdálenost a v úterý přibudou i dálkové lety. Podle vedení společnosti stávka postihne 130 tisíc cestujících.

Naproti tomu strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) dnes ráno ukončili celovíkendovou stávku. Jak uvedl šéf odborového svazu strojvůdců Claus Weselsky, strojvůdci se prý vrátí minimálně na týden do práce. Stávka zasáhla miliony cestujících, zrušeno bylo 70 procent dálkových vlaků a DB odhadují škody v řádu milionů eur. 

 

Situace v Hongkongu se po víkendových střetech zhoršuje, další jednání bude v úterý

Během prodemokratických demonstrací v Hongkongu dochází ke stále zhoršujícím se střetům s policií a ani po týdnech vyjednávání se podle agentury Reuters úřadům nedaří dostat situaci ze slepé uličky. Během víkendu byly při demonstracích zraněny desítky lidí včetně policistů. Další jednání mezi vůdci protestů a vládou se uskuteční v úterý, ale zatím  málokdo očekává, že se obě strany shodnou na řešení situace. Demonstranté požadují demokratické volby zástupců města v roce 2017, vláda ale na jejich návrhy zatím odmítá přistoupit.

 

USA shodily Kurdům u Kobani zásilku zbraní a zdravotnických potřeb

Americká letadla shodila v neděli večer kurdským bojovníkům u severosyrského Kobani vůbec poprvé zásilku zbraní, munice a zdravotnických potřeb. Je to součást strategie pomoci, která má udržet obranu města.

Podle agentury AP letecká pomoc velmi pravděpodobně vzbudí nevoli turecké vlády, která již dříve řekla, že je proti jakýmkoli dodávkám zbraní kurdským bojovníkům v Sýrii. Kurdové se v oblasti již několik týdnů snaží zastavit ofenzivu radikálů z hnutí Islámský stát. Američané a jejich spojenci jim v tom doposud pomáhali leteckými údery na pozice islamistů.

 

Technologie

IBM koupí divizi výroby počítačových čipů od Globalfoundries

Americká technologická společnosti IBM se dohodla na ceně, za kterou odkoupí ztrátovou divizi výroby počítačových čipů od společnosti Globalfoundries.  Podle agentury Bloomberg se bude jednat o investici v celkové výši 1,5 miliard dolarů. Tato transakce bude oficiálně oznámena dnes. IBM převzetím divize rozšíří své know-how v oblasti výroby a specializace polovodičů

 

Microsoft během několika týdnů představí chytré hodinky

Společnost Microsoft se v několika příštích týdnech chystá představit své první chytré hodinky, které umožní například sledovat srdeční aktivitu uživatele pomocí různých mobilních zařízení. Microsoft se tak pouští do oblasti, na kterou se zaměřili také rivalové Apple, Samsung a jiné technologické firmy.

Zdroje obeznámené s projektem uvedly, že baterie těchto chytrých hodinek vydrží déle než dva dny. To by Microsoftu mohlo dát náskok před společnostmi Samsung a Motorola, jejichž chytré hodinky se musí dobíjet zhruba jednou denně. Nové zařízení se podle webu časopisu  Forbes dostane do prodeje krátce po představení. Zástupci Microsoftu zprávu zatím odmítli komentovat.

 

Zdroj: Bloomberg, ČTK, Reuters, Forbes

 

Zet Briefing: Moody's snižuje rating Ruska kvůli výhledu na růst, sankcím, devizovým rezervám Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.