Zet Briefing: Firma ČEZ a Albánie se dohodly na kompenzaci 100 mln eur za zmařenou investici

Společnost ČEZ a Albánie uzavřely spor o zmařenou investici do albánské společnosti, která distribuuje elektřinu. V rámci narovnání sporu, který Albánii hrozil mezinárodní arbitráží, získává firma celkovou kompenzaci ve výši 100 milionů eur. 

Obě strany se shodly na tom, že byly splněny podmínky pro vstup dohody o vyrovnání v platnost. Pod setkání se zástupci Albánie v sekretariátu Energetického společenství ve Vídni to potvrdil ČEZ dnes v tiskové zprávě.    

ČEZ za úhradu pohledávek a převod podílu v distribuční společnosti dostane 85 milionů eur, přičemž 15 milionů eur bylo společnosti už zaplaceno. Částka bude vyplácena do roku 2018 v ročních splátkách, které jsou kryty bankovními garancemi. Podíl 76 % v distribuční společnosti získá zpět albánský stát.

ČEZ také řekl, že díky sjednané dohodě nebude usilovat o arbitráž s Albánií, kterou zahájil v květnu minulého roku. Energetická společnost tehdy argumentovala, že Albánie poškodila společnost tím, že neochránila její investici do distribuční společnosti. 

 

Ceny českých průmyslových výrobců se v září vrátily k meziročnímu poklesu

Ceny průmyslových výrobců v září poklesly, zejména kvůli nižším cenám v zemědělství. Data, která dnes zveřejnil český statistický úřad, mohou být dalším argumentem pro to, aby centrální banka pokračovala v opatřeních proti deflaci. Centrální banka udržuje slabší korunu a úrokové sazby blízko nule aby zabránila dlouhodobému poklesu cen. 

Ceny průmyslových výrobců, které jsou jedním z vodítek pro vývoj inflace, se po stagnaci v srpnu snížily o 0,3 procenta. Pokračoval pokles cen v zemědělství, naopak ve stavebnictví a službách ceny stouply. 

Ceny průmyslových výrobců v meziročním srovnání klesají s výjimkou srpna celý dosavadní rok. V září se také snížily ceny v oblasti energií a chemických produktů. 

 

Růst cen zahraničního obchodu v srpnu meziročně zrychlil

Ceny v transakcích zahraničního obchodu v srpnu zrychlily meziroční růst a byly pod vlivem oslabení české koruny. Uvedl to Český statistický úřad.

Ceny vyváženého zboží stouply o 5,3 procenta a dovozní ceny o 3,3 procenta. Vyšší byly i v porovnání s červencem, a to o shodných 0,7 procenta. Na meziročním i meziměsíčním růstu se nejvíce podepsalo zdražení strojů a dopravních prostředků.

 

Enel předpokládá závazné nabídky za svoji slovenskou divizi do konce listopadu

Italská energetická skupina Enel očekává, že závazné nabídky na koupi dvoutřetinového podílu v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárně (SE) dostane do konce listopadu. ČEZ v minulosti deklaroval zájem majoritní podíl ve SE koupit.

 

Akcie O2 pokračovaly druhý den v poklesech po zprávě, že PPF chce využít dluh ke splacení akvizice

Akcie telekomunikační společnosti O2 dnes ztratily další 4 procenta, po poklesu 7 procent včera. Akcie největší české telekomunikační společnosti ztrácejí po včerejších zprávách, že nový vlastník PPF, chce navýšit dluh společnosti a financovat tak svoji loňskou akvizici této firmy. Taková transakce by ohrozila podle analytiků výplatu dividend O2. 

Akcie O2 se tak propadly na dvou a půl měsíční minimum 263,20 korun. Firma včera oznámila, že její vlastník hodlá využít potenciál O2 k zadlužení a splatit tak část jiného úvěru, který byl v minulém roce použit právě na akvizici telekomunikační společnosti. PPF požádala operátora o poskytnutí půjčky v rozsahu 24,8 mld. korun. Půjčka by měla být na sedm let  a představenstvo O2 už rozhodlo, že nechá provést analýzu možností úvěrování  a začnou se připravovat nezbytné kroky pro schválení transakce.

 

Ze světa

 

Evropská unie zahájila dvoutýdenní zkoumání návrhů státních rozpočtu členů eurozóny

Evropská unie zahájila přezkoumávání navržených státních rozpočtů členských zemí, které používají euro. K tomu dochází v době kdy se v eurozóně zhoršují vyhlídky na ekonomické oživení a evropské akciové trhy klesají.

Podle agentury Bloomberg budou nejproblematičtější návrhy rozpočtů Francie a Itálie. Obě tyto země mají zpoždění se splněním rozpočtových cílů, daných EU.       

Rozpočtový deficit Francie se letos zvýší na očekávaných 4,4 procenta HDP a v roce 2015 by tento poměr měl poklesnout jen na 4,3 procenta. Pod hranici 3 procent, která je požadována Evropskou unií, se Francie nedostane dříve než v roce 2017.

Debata, která v Evropské unii vzniká na téma rozpočtové kázně, rozpoltila blok na dva tábory. Některé země, zejména Německo a Nizozemí, zastávají názor, že fiskální disciplína by neměla být právě v tomto období uvolněna. Naopak země jako Francie se snaží přesvědčit EU, že pomalé oživení a potřeba vyšších investic jsou ospravedlnitelnými důvody pro neplnění rozpočtových pravidel eurozóny.

Čína kvůli stoupajícímu napětí v Hongkongu zablokovala přístup na server BBC 

Čínští cenzoři ve středu v noci zablokovali internetové stránky britské zpravodajské stanice BBC. K tomu došlo po zhoršení střetů mezi prodemokratickými demonstranty a policií v Hongkongu. Zrušení přístup na webové stránky BBC označuje stanice za „úmyslnou cenzuru“, protože ostatní světové zpravodajské servery jsou v Číně dostupné.

Britská stanice BBC je v Číně běžně dostupná od olympijských her v Pekingu v roce 2008. Podle domácího serveru stanice dochází v Číně k občasným výpadkům jejího vysílání, a to hlavně při vysílání reportáží o nejlidnatější zemi světa. Britské národní médium na svých stránkách uvedlo, že předalo stížnost příslušným úřadům.

 

Pravděpodobnost rozšíření eboly v USA je podle Baracka Obamy extrémně nízká

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy je riziko, že se Američané nakazí virem ebola, extrémně nízké.

Prezident to řekl to poté, co byla virem infikována druhá zdravotní sestra, která v Dallasu ošetřovala nemocného Liberijce. Podle Obamy by ale bylo obtížné zabránit propuknutí epidemie ve Spojených státech, pokud se nemoc v zemích východní Afriky vymkne kontrole. Na krizovém zasedání americký prezident slíbil, že Spojené státy budou mnohem aktivnější v monitorování případů eboly na svém území.

 

Technologie

Apple omylem zveřejnil nový iPad ještě před tiskovou konferencí

Apple, který se na dnešní tiskové konferenci zřejmě chystal oznámit nový model svého počítačového tabletu iPad, omylem novinku zveřejnil již o den dříve. V elektronické příručce pro uživatele iPadu v ukázkových snímcích společnost zmínila některé detaily o novinkách, které plánovala sdělit až na dnešní tiskové konferenci.

Nové modely, nazvané iPad Air 2 a iPad mini 3, budou skutečně mít zabudovanou čtečku otisku prstů, jak předpokládaly spekulace. iPady se budou v některých funkcích lišit, například pouze model iPad Air 2 umožní pořizování snímků v rychlých sériích. Na snímcích nové tablety vypadají stejně jako poslední generace zařízení.

 

FBI varovala americké firmy před útoky hackerů, podporovaných čínskou vládou

Americká FBI oznámila, že hackeři, krytí čínskou vládou, útočí na firemní počítačové systémy amerických společností.  

Podle FBI tak útočníci pomocí kyberšpionáže chtějí  získat cenné informace. Dokument, který FBI zveřejnila ve středu, obsahuje podle agentury Reuters i popis nástrojů a technik, které hackeři používají. Firmy, které mají podezření, že se staly obětí takového útoku, by měly co nejdříve FBI kontaktovat. Mluvčí Čínské ambasády ve Washingtonu řekl, že by se americká strana měla zdržet podobných nepodložených obvinění.

 

Zdroj: Reuters, BBC, ČTK, jablickar.cz, Bloomberg

Zet Briefing: Firma ČEZ a Albánie se dohodly na kompenzaci 100 mln eur za zmařenou investici Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.