Ázerbájdžánu dochází ropa, novou cestou je návrat k Hedvábné stezce

Ázerbájdžánu dochází ropa. Snaží se tak přesunout pozornost do jiných oblastí. Nejlidnatěší kavkazský stát si však život bez ropy umí představit jen těžko. Jde navíc o jednu z prvních zemí, která na světě ropu produkovala. Produkci zahájila na počátku 20. století a podle Forbesu generovala polovinu celkové světové nabídky. Záchranou tamní ekonomiky pak může být návrat k Hedvábné stezce.

Fosilní palivo dalo jihozápadní asijské zemi možnost k přežití a prosperitě. Ropa byla rovněž důvodem, proč se zemi dařilo po rozpadu Sovětského svazu. Nyní musí čelit nové a pro ni těžko představitelné výzvě. Ázerbájdžánu docházejí zásoby ropy. Podle Forbesu jich má například daleko méně něž Kazachstán nebo Írán. Země proto sází na rozvoj nových oblastí, mezi něž patří zemědělství nebo cestovní ruch.

„Chápeme, že ropa a plyn nejsou trvalé zdroje příjmů,“ řekl výkonný ředitel ázerbájdžánského centra pro hospodářské reformy a komunikaci Vusal Gasimli. „Z tohoto úhlu pohledu a nepředvídatelnosti vývoje cen ropy vyrobené v naší zemi přemýšlíme o diverzifikaci,“ dodal Gasimli.

Ázerbájdžán vidí svoji budoucnost v novém přístavu Alyat v hlavním městě Baku. Podle Forbesu jde o srdce ázerbájdžánského logistického hospodářství. Stát, jenž je ve značné míře závislý na ropě, může čerpat inspiraci z bývalé Hedvábné stezky. Tato prastará síť obchodních cest a překladních uzlů se stala vzorem pro velmi podobnou trasu pro země vyvážející zboží z Číny do Evropy.

„Ázerbájdžán byl součástí Hedvábné stezky, dokud jej od ní neoddělili Mongolové,“ řekl operativní manažer přístavu Alyat Eugene Seah.

Baku se rovněž stane součástí zastávek železniční tratě mezi městy Baku, Tbilisi a Kars. Tato trasa má na přímo propojit Ázerbájdžán s Gruzií, Tureckem a Evropou. K otevření obchodní cesty by mělo dojít začátkem příštího roku.

Ázerbájdžánská infrastruktura je rovněž napojena na mezinárodní tranzitní koridor Evropa - Kavkaz - Asie (TRACECA). 

 

 

Zdroj: Forbes, Zet

 

Ázerbájdžánu dochází ropa, novou cestou je návrat k Hedvábné stezce Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.