Ázerbájdžán uvolnil kontrolu své měny, kurz manatu klesl o třetinu

Ázerbájdžán v pondělí zrušil kontrolu nad kurzem měny a ponechal manat volnému pohybu. Centrální banka rozhodnutí vysvětlila snahou ochránit prudce klesající devizové rezervy a zajistit konkurenceschopnost ekonomiky. Manat se po tomto rozhodnutí vůči dolaru propadl o 32 procent.

Baku ponechalo kurz měny volnému pohybu poté, co totéž udělalo Rusko a Kazachstán. Všechny tři země jsou významnými těžaři ropy, jejíž ceny ale poslední více než rok prudce klesají. Pokles jejich měn odráží tlak podstatně nižších cen ropy na veřejné finance.

Export ropy a zemního plynu tvoří 95 procent ázerbájdžánského vývozu a 75 procent vládních příjmů. Propad cen těchto surovin tak dopadá na zemi u Kaspického moře zvláště těžce.

„Centrální banka se rozhodla přejít od 21. prosince na plovoucí kurz manatu,“ uvedla banka. „Kurz manatu bude určován nabídkou a poptávkou na devizovém trhu,“ dodala banka podle agentury Reuters. Manat, jehož hodnota v pátek byla na 0,95 dolaru, se dnes obchodoval kolem 0,65 USD.

Centrální banka uvedla, že jednala s ohledem na ochranu devizových rezerv, které se dostaly na „kritickou úroveň“. Na konci listopadu jejich hodnota v důsledku intervencí na podporu měny klesla na 6,2 miliardy dolarů z 15 miliard dolarů o rok dříve.

Dalším důvodem uvolnění měny byla podle centrální banky ochrana ekonomické konkurenceschopnosti země a platební bilance. Banka poznamenala, že řada obchodních partnerů země své měny v poslední době nechala dramaticky klesnout. Už v únoru Baku nechalo kurz manatu klesnout o třetinu a ze zavěšení jeho kurzu na dolar přešlo na navázání na koš dolaru a eura.

Po prudkém propadu kurzu manatu obchodní řetězce v Ázerbájdžánu začaly omezovat prodej dováženého zboží. Četné obchody, především s oděvy a domácími spotřebiči a elektrotechnikou, jakož i lékárny dočasně zavřely, prý kvůli tomu, aby změnily ceny, uvedla stanice BBC s odvoláním na místní média.

 

Zdroj: ČTK

Ázerbájdžán uvolnil kontrolu své měny, kurz manatu klesl o třetinu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. SpaceX znovu odložila start své rakety Falcon 9

    Tech ·

    Americká soukromá společnost SpaceX se rozhodla o 24 hodin odložit start své rakety Falcon 9, která má vynést na oběžnou dráhu kolem Země 11 satelitů. Zakladatel firmy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.