Zendulka, BH Securities: Záměry PPF s O2 jsou nejasné. Otázka je, zda se sníží výplata dividend

Záměry finanční skupiny PPF jsou i téměř rok po koupi operátora O2 „zahaleny určitou mlhou“, říká ve Studiu Zet analytik společnosti BH Securities Jiří Zendulka. Klíčovou otázkou pro drobné akcionáře je, zda zadlužení společnosti novým majitelem nezastaví výplatu dividend. 

Brzy to bude rok, kdy finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera koupila za 63 miliard korun od španělské Telefóniky největší českou telekomunikační firmu, operátora O2.

S novým vlastníkem přišel i nový byznys plán, jehož součástí je tlak na úspory, propouštění a zefektivnění někdejšího státního monopolu, který v sobě kombinoval struktury bývalého Eurotelu a Českého Telekomu. Záměrem nového vlastníka je udělat z firmy méně nákladný podnik s jednodušší strukturou.

Součástí změn je ale také nabídka minoritním akcionářům, která může vyústit v to, že se PPF stane jediným vlastníkem a společnost O2 se přestane obchodovat na Pražské burze. O tom, jak se PPF daří realizovat své plány a co nová situace přináším drobným akcionářům, hovořil ve Studiu Zet analytik Jiří Zendulka z BH Securities

 

Co PPF koupí telekomunikační společnosti O2 za 64 miliard korun letos v lednu vlastně sledovala? Je už teď jasné s čím PPF do této investice šla?

To je stále zahaleno určitou mlhou. PPF deklarovala, že chce vstoupit na domácí telekomunikační trh, nicméně to, že se jí to nakonec podařilo prostřednictvím koupě společnosti O2 byla věc, která nebyla předem dána. Co konkrétně zamýšlí a zda v tom vidí konkrétní perspektivy z hlediska různého propojení s jiným svým byznysem, zatím není známo. Dle mého názoru PPF v možnosti vstoupit na telekomunikační trh viděla současný stav, kdy v posledních letech můžeme vidět určitou recesi v tomto segmentu, tlak na ceny a tudíž jakousi možnou novou příležitost do budoucna. Po tomto období,  kdy byznys klesá, by do budoucna (tento sektor) naopak mohl mít určitý potenciál.

 

PPF si zamýšlí od O2 půjčit téměř dvacet pět miliard korun. Taková  transakce by byla celkem běžným způsobem jak financovat akvizice, protože kupující pak část kupní ceny uhradí z úvěru kupované společnosti. Investoři se ale obávají, že by zadlužení omezilo výplatu dividend. Je reálné, aby příští rok O2 vyplatila dividendu?

Naděje umírá poslední. To, že PPF oznámila, že chce ze společnosti vysát až 25 miliard korun, šanci na dividendu poměrně výrazně snížilo. Teď přicházejí nové zprávy o tom, jakým způsobem by ta půjčka měla být realizována. Na rozdíl od prvních záměrů (kde PPF chtěla úroky za její poskytnutí platit až při splatnosti, to znamená po sedmi letech) by to podle nových zpráv mělo být placeno každoročně. V tomto kontextu se naděje na dividendu zase trochu zvýšila.

Nicméně je to všechno zahaleno mlhou a mělo by se to odtajnit v nejbližší době, protože půjčku musí schválit valná hromada a v rámci toho bude akcionářům poskytnuta analýza, kterou si nechala společnost zpracovat. V té souvislosti by měl být znám ekonomický dopad na hospodaření společnosti a na to, zda společnost bude schopná vyplácet dividendu.

To je sice jedna stránka věci, druhá stránka věci je obecně přístup PPF. Zda se bude chtít dělit s akcionáři o zisky O2, zda bude chtít vyplácet dividendu. V tomto směru se akcionáři zatím nedozvěděli nic nového. Už ve výroční zprávě za loňský rok firma potvrdila svoji dividendovou politiku tak jak ji měla nastavenou dříve. Nicméně v letošním roce bylo vidět, že se změnila, protože vyplatila pouze zisk, který vytvořila za loňský rok, ale nevyplatila jiné finanční prostředky, tak jak bylo zvykem v minulých letech. Je tedy otázkou, zda PPF dividendovou politiku celkově nezmění.

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru celý jeho záznam si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

Zendulka, BH Securities: Záměry PPF s O2 jsou nejasné. Otázka je, zda se sníží výplata dividend Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Barack Obama odsoudil násilnosti ve Fergusonu

    Společnost ·

    Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek odsoudil násilnosti, které se rozhořely na začátku týdne ve Fergusonu na předměstí St. Louis poté, co se velká porota …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.