Zemětřesení v Mexiku si vyžádalo nejméně 25 obětí, hrozí další otřesy

Zemětřesení, které v noci na dnešek zasáhlo jih Mexika, si vyžádalo nejméně 25 mrtvých. Nejvíce jich zatím úřady hlásí ze státu Oaxaca. Jeho guvernér Alejandro Murat informoval, že jen tam zemřelo 20 lidí.

Už dříve úřady informovaly o třech mrtvých ve státě Chiapas a dvou mrtvých dětech ve státě Tabasco. Zatím se uvádělo deset obětí ze státu Oaxaca. Nyní jeho guvernér bilanci zvýšil na 20, z toho 17 lidí zemřelo ve městě Juchitán nedaleko hranic se státem Chiapas.

Stále platí varování před tsunami a hrozí další následné otřesy.

BNO News‏ / Twitter

Kvůli obavám z tsunami začaly úřady evakuovat obyvatele ve městě Puerto Chiapas, respektive Puerto Madero.

Zemětřesení, které bylo zaznamenáno ve čtvrtek těsně před půlnocí místního času (dnes před 07:00 SELČ), mělo epicentrum v moři, zhruba 120 kilometrů jihozápadně od obce Tres Picos ve státě Chiapas. Otřesy byly cítit i v asi 900 kilometrů vzdálené metropoli, kde ale nenapáchaly větší škody. Mexický seizmologický úřad informoval, že zatím zaznamenal 61 následných otřesů, z nichž nejsilnější měl sílu 6,1 stupně. Bez elektřiny se v noci ocitlo přes milion a půl lidí.

Podle mexického prezidenta jde o nejsilnější zemětřesení za 100 let. Podobně silné otřesy, které měly podle různých zdrojů sílu 8,2 až 8,4 stupně, postihly v roce 1932 státy Colima a Jalisco a vyžádaly si na 430 obětí.

List El País v pátek uvedl, že jde o nejsilnější zemětřesení v Mexiku od zahájení měření na začátku 20. století. Podle dostupných zdrojů jde o druhé nejsilnější zemětřesení v historii země po otřesech z roku 1787, kdy zemětřesení o síle zřejmě 8,6 stupně zasáhlo státy Guerrero a Oaxaca a vyvolaly vlny tsunami, při nichž zemřelo nejméně 11 lidí.

Páteční zemětřesení bylo cítit i v Guatemale. Tichomořské středisko pro varování před cunami už zaznamenalo vlny metr nad normální úroveň při přílivu ve městě Salina Cruz ve státě Oaxaca, který na západě sousedí s Chiapasem. Varování před tsunami platí také pro Salvador a Guatemalu.

 

 

Zdroj: ČTK

Zemětřesení v Mexiku si vyžádalo nejméně 25 obětí, hrozí další otřesy Foto: ČTK/ZUMA/Str

reklama

Další články

 1. Trump nevylučuje vojenskou intervenci proti KLDR

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek nevyloučil vojenskou intervenci proti Severní Koreji. Podle jeho slov se země Kim Čong-una chová špatně, a to musí přestat. …

 2. Seznam.cz chystá vlastní televizní kanál

  Byznys ·

  Internetová jednička Seznam.cz chystá vlastní televizní kanál. Nabídne na něm veškerý video obsah, který zatím umísťuje pouze na internet. Zaregistrovala proto novou f…

 3. Merkelovou na východě Německa vypískali

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová zažila ve středu patrně nejhorší den předvolební kampaně, když ji v saském Torgau a braniborském Finsterwalde její odpůrci vypískali…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.