Zemím OPEC mohou podle MMF do pěti let dojít peníze, na vině je nízká cena ropy

Pokud cena ropy zůstane na úrovních okolo padesáti dolarů za barel, dojdou většině zemí v regionu Blízkého východu do pěti let peníze. Informoval o tom zpravodajský server CNN s odvoláním na informace Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle CNN se varování týká především zemí sdružených v kartelu OPEC. 

Kvůli nízkým cenám ropy přijde letos region Blízkého východu podle MMF až o 360 miliard dolarů.

Rozpočtové přebytky zemí vyvážejících ropu se podle CNN rychle obracejí v deficity poté, co se cena ropy od loňského léta propadla z více než 100 dolarů na 45 dolarů za barel.

„Vývozci ropy budou muset upravit svoji výdajovou a příjmovou politiku tak, aby zajistili fiskální udržitelnost,“ uvedl MMF.

Pokles cen ropy přišel ve chvíli, kdy řada těchto zemí čelí násilí v regionu a turbulencím na finančních trzích.

Aby Saúdská Arábie, která produkuje nejvíce ropy na světě, vyrovnala svůj rozpočet, musela by podle CNN prodávat barel ropy za 106 dolarů. MMF uvádí, že by ekonomika Saúdské Arábie vydržela s prodejem ropy v hodnotě 50 dolarů za barel pouhých pět let.

Po letech přebytků se letos státní rozpočet Saúdské Arábie propadne do schodku dosahujícího  20 procent hrubého domácího produktu, odhaduje makroekonomická výzkumná společnost Capital Economics.

Podle CNN však zároveň nelze očekávat, že Saúdská Arábie zvýší daně. Je ale připravena snížit alespoň některé výdaje. Kvůli nejistotám spojeným s možným opakováním arabského jara z roku 2011 je také nepravděpodobné, že země změní sociální politiku nebo začne škrtat ve vojenských programech.

Centrální banka Saúdské Arábie podle CNN za posledních 6 měsíců prodala aktiva v hodnotě 70 miliard dolarů, která držela v soukromých kapitálových fondech jako je BlacRock. Letos už navíc vydala dluhopisy za 4 miliardy dolarů.

Státní rezervy Saúdské Arábie stále dosahují téměř 700 miliard dolarů. Podle CNN se ale poměrně rychle zmenšují.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Zemím OPEC mohou podle MMF do pěti let dojít peníze, na vině je nízká cena ropy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.