Zemřel velikán německé poválečné politiky - bývalý německý kancléř Helmut Kohl

Ve věku 87 let zemřel v pátek ráno ve svém domě v západoněmeckém Ludwigshafenu bývalý německý kancléř Helmut Kohl. Velikán německé poválečné politiky stál v čele spolkové vlády 16 let, tedy déle než kdokoli jiný. Kohlovi vzdala hold řada německých i světových politiků. Vyzdvihli především jeho zásluhu na znovusjednocení Německa v roce 1990 i na procesu evropské integrace. Exkancléř se výrazně zasloužil i o zlepšení česko-německých vztahů.

Kohl, který byl 25 let předsedou Křesťanskodemokratické unie (CDU) a v letech 1982 až 1998 také předsedou německé vlády, měl dlouhodobě zdravotní problémy. Na veřejnosti vystupoval v posledních letech již jen zřídka. Jeho zdraví se zhoršilo v roce 2008, kdy po operaci kolena upadl a utrpěl poranění mozku. Na veřejnosti se poté objevoval v kolečkovém křesle.

„Truchlíme. #RIP #HelmutKohl,“ napsala na twitteru CDU a připojila fotografii svého bývalého předsedy, kterého v roce 1998 ve funkci vystřídal současný ministr financí Wolfgang Schäuble a následně nynější kancléřka Angela Merkelová. Právě Kohl si všiml v devadesátých letech mladé východoněmecké političky a výrazně přispěl k jejímu vzestupu do nejvyšších pater politiky.

Kancléřka, kterou Kohlovo úmrtí zastihlo v Římě, označila svého mentora za velkého Němce a velkého Evropana. Jako málokdo jiný se podle ní zasloužil o sjednocení Německa i o integraci Evropy. Bývalý kancléř byl podle ní správný muž na správném místě, když přišla příležitost ke znovusjednocení Německa. „Kohl ovlivnil zásadně i mou životní cestu,“ poznamenala Merkelová, která byla Kohlovou chráněnkou a přezdívalo se jí „Kohlovo děvče/. S Kohlem se rozešla v důsledku aféry kolem financování CDU, která na konci 90. let ukončila exkancléřovu politickou kariéru.

Kohlovy zásluhy o Německo i Evropu ocenil i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Německo podle něj mělo štěstí, že zemi v době pádu berlínské zdi vedl Kohl „s odvahou, rozhledem a vůdčí silou“.

Také další němečtí politici vzdali zesnulému státníkovi hold. Ministr zahraničí Sigmar Gabriel ho označil za „skutečně velkého Němce“ a předseda sociální demokracie Martin Schulz také za „velkého Evropana“.

Helmut Kohl naplnil evropský dům životem, uvedl v reakci na úmrtí „blízkého přítele“ a „spojence“ předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Předseda Evropské rady Donald Tusk označil Kohla za státníka, který pomohl znovusjednotit Evropu. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga byl exkancléř „opravdovým Evropanem“. Na uctění památky čestného občana EU Kohla nechal Juncker spustit na půl žerdi vlajky EU na budovách evropských institucí.

Bývalý americký prezident George Bush starší, jehož mandát se kryl s částí Kohlovy vlády v Německu, označil exkancléře za přítele svobody a jednoho z největších státníků poválečné Evropy. „Helmut byl skála,“ uvedl. Exkancléře ocenil také další americký exprezident Bill Clinton.

Za obhájce přátelských vztahů mezi Berlínem a Moskvou označil Kohla ruský prezident Vladimir Putin. Zesnulý politik podle něj hrál klíčovou roli při ukončení studené války a znovusjednocení Německa. Podobně bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov prohlásil, že Kohl zanechal své stopy ve světových dějinách. První a poslední sovětský prezident vyzdvihl také fakt, že Kohl se ohlížel nejen na zájmy své země, ale i na zájmy ostatních.

Velkou zásluhu Kohla na francouzsko-německém přátelství ocenil francouzský prezident Emmanuel Macron. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu německého politika označil za „jednoho z největších přátel Izraele“. Smutek nad Kohlovou smrtí vyjádřila i řada dalších evropských představitelů.

Podle českých politiků včetně exprezidenta Václava Klause byl Kohl jedním z největších evropských státníků. Kromě zásluh o sjednocení Německa a integraci EU připomněli i jeho vliv na posílení česko-německých vztahů. Kohl totiž s tehdejším šéfem české vlády Klausem v roce 1997 prosadil česko-německou deklaraci, která umožnila překonat řadů sporů z minulosti a změnit orientaci vzájemných vztahů na budoucnost.

Smuteční státní akt k uctění památky Helmuta Kohla by se měl podle agentury DPA uskutečnit zřejmě ve spolkové zemi Porýní-Falc, kde exkancléř žil a zemřel. Termín ceremonie zatím není jasný.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Zdroj: ČTK

Zemřel velikán německé poválečné politiky - bývalý německý kancléř Helmut Kohl Foto: 360b / Shutterstock.com: Helmut Kohl

reklama

Další články

  1. Sucho zkomplikovalo dopravu na dolním Labi

    Byznys ·

    Sucho komplikuje lodní dopravu na dolním toku Labe. Nákladní plavidla stojí v přístavech, kvůli nízkému stavu nevyjedou ani víkendové výletní parníky z Děčína. Třetí r…

  2. Ruské letectvo údajně zabilo vůdce IS Bagdádího

    Společnost ·

    Ruské letectvo při náletu na poradu vedení Islámského státu zřejmě zabilo vůdce této teroristické organizace abú Bakra Bagdádího. Oznámilo to v pátek ruské ministerstv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.