Zemřel spisovatel Terry Pratchett, autor Zeměplochy

Ve čtvrtek zemřel britský spisovatel fantasy literatury Terry Pratchett. Bylo mu 66 let. Prohrál svůj boj s Alzheimerovou chorobou, kterou mu lékaři diagnostikovali v roce 2007. O Pratchettově smrti informovala BBC s odvoláním Pratchettova vydavatele Larryho Finlaye

Autor více než sedmdesáti knih, ze kterých se proslavila hlavně série Úžasná Zeměplocha (anglicky Discworld) pokračoval i přes zdravotní problémy v psaní. Poslední knihu vydal loni v létě. V 90. letech byl Pratchett nejprodávanějším britským autorem. Celosvětově se prodalo na 85 milionů Pratchettových knih v téměř 40 jazycích, včetně češtiny. 

"Svět ztratil jeden z nejchytřejších a nebystřejších mozků," uvedl Larry Finlay z nakladatelství Transworld Publishers. Pratchett podle něj zemřel doma obklopen rodinou. "Jak vědí všichni, co ho četli, byla Zeměplocha jeho způsobem satiry světa - a dělal to brilantně, s velkou dovedností, s ohromným humorem a neustálou invencí," dodal Finlay. Pratchett podle něj čelil své chorobě statečně a právě psaní jej v posledních letech udržovalo při životě.

V roce 2011 navštívil Pratchett Prahu, aby zhlédl derniéru představení Maškaráda, kterou Divadlo v Dlouhé nastudovalo podle jedné z jeho knih.

První román z plochého světa podpíraného čtyřmi slony a plujícího vesmírem na hřbetě obrovské želvy vydal Pratchett už v roce 1983. O deset let později vyšla Barva kouzel poprvé i v České republice. Příběh uvedl na svět zbabělého a cynického mága Mrakoplaše, který se později objevil v řadě dalších knih.

K nejznámějším příběhům ze Zeměplochy patří kromě těch s Mrakoplašem knihy s Městskou hlídkou a čarodějkami. Postavy jako velitel Samuel Elánius, strážník Karotka, Noby Nóblhóch, Smrť, bábi Zlopočasná nebo stařenka Oggová se zařadily po bok nejznámějších hrdinů fantasy literatury.

Pratchettův humor si často utahuje z archetypů a klišé fantastické literatury, pro inspiraci však neváhá sáhnout ani ke klasickým románům či divadlu a nepohrdne ani skutečným světem a jeho vynálezy.

 

Zdroj: BBC, ČTK

Zemřel spisovatel Terry Pratchett, autor Zeměplochy Foto: ČTK/PA/Michael Stephens

reklama

Další články

  1. Koruna je k dolaru nejslabší za 11 let

    Byznys ·

    Česká měna se dostala k americkému dolaru na nejnižší úroveň za téměř 11 let. Jeden dolar se včera v závěru obchodování prodával za 25,78 Kč. Koruna vůči dolaru od zač…

  2. Ericsson propustí ve Švédsku 2200 zaměstnanců

    Byznys ·

    Výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson plánuje v rámci snižování nákladů propustit ve Švédsku 2200 lidí. To představuje zhruba dvě procenta jeho celkové pracovní …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.