„Zemanovi rostou preference díky rázným názorům proti uprchlíkům,“ říká sociolog ze STEM

Prezidentovi Miloši Zemanovi rostou preference díky svému postoji k uprchlické krizi. Řekl to na rádiu Zet sociolog z ústavu STEM Jan Hartl. Strach z běženců má podle něj až 80 % populace a Zeman tak získává podporu napříč celou společností a napříč všemi sociálními skupinami. Zemanovi nyní důvěřuje podle Hartla 50 procent lidí. Většinou jde přitom o obyvatele staršího věku. Mezi další jeho podporovatele patří lidi s nižším vzděláním.

Poté co Zeman v rámci svého druhého vánočního projevu na konci roku 2014 spustil silnou kritiku proti disidentské ruské kapele Pussy Riot, sklidil okamžitě kritiku a jeho obliba dosahovala 35 procent. Zemanovy preference se díky jeho kontroverzním názorům pohybují jako na houpačce. Migrační krize je ale silné téma vyvolávající strach a emoce napříč celým společenským spektrem. To může přitom Zemanovi napomoci získat v pořadí jeho druhý prezidentský mandát.

„Uprchlická krize a takové to jeho rázné, pro někoho i zkratovité, vystupování oslovuje značnou část lidí. Když se podíváme, jak je to se sociálním složením, tak jde spíše o starší lidi a o lidi s nižším vzděláním. Nedá se ale říci, že by ty rozdíly mezi skupinami byly příliš strmé. Dá se ale celkem jednoznačně říci, že výraznou a rezervovanou pozici vůči prezidentovi Zemanovi zaujímají lidé s vysokoškolským vzděláním napříč republikou,“ sdělil Hartl.

Prezident má podle Hartla v české společnosti velkou váhu. Je tomu tak i přesto, že nemá příliš přímých pravomocí. Hartl říká, že silný kult osobnosti českého prezidenta vytvořil prvorepublikový československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Společnost si tak představuje, že jí její záda bude krýt právě pevná ruka silného prezidenta. Ten má být ale ve své podstatě zdrženlivý, skromný a pokorný vůči každodennímu a běžnému dění. Politiku má poté kontrolovat z povzdálí.

„Jakmile se ale ve společnosti vytvoří nějaké napětí nebo závažný problém, tak se očekává, že prezident z toho svého obláčku nad stranami sestoupí, rázně vstoupí do té každodenní politiky a sjedná pořádek. Lidé mu totiž přisuzují velkou vážnost a důležitost právě v okamžicích krize,“ uvedl na rádiu Zet Hartl.  

 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru se sociologem z ústavu STEM Janem Hartlem . Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Zemanovi rostou preference díky rázným názorům proti uprchlíkům,“ říká sociolog ze STEM Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Prezident České republiky Miloš Zeman

reklama

Další články

  1. Pražský hotel President koupil ruský investor

    Byznys ·

    Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.