Zemanova účast na sjezdu KSČM je varující, tvrdí jeho kritici

Prezident Miloš Zeman dnešním vystoupením na sjezdu KSČM podle svých oponentů porušil nepsané pravidlo - zavítal na vrcholné setkání komunistů a navíc je aktivně vyzval, aby tolerovali chystanou vládu ANO a ČSSD. V polistopadové historii dosud žádný prezident na vrcholné setkání komunistů nepřijel a žádná vláda nebylo odkázaná na jejich hlasy. Na Zemanovu účast na sjezdu KSČM při dnešní bohoslužbě ve svatovítské katedrále u příležitosti návratu ostatků kardinála Josefa Berana do vlasti poukázal i nejvyšší představitel katolické církve Dominik Duka, který přitom dříve čelil kritice za podporu současného prezidenta.

"Je jistě náhodnou souhrou okolností, že ve chvíli, kdy my zde vítáme kardinála Berana, je prezident republiky hostem na sjezdu komunistické strany, která se přes volební porážku dožaduje stále většího podílu na moci. Je to velmi zřetelné znamení hodiny, v níž se náš národ nachází. A o to větší zodpovědnost připadá hlavě státu, aby zaznělo rozhodné slovo," řekl Duka. Za svá slova sklidil aplaus zaplněného chrámu.

"Kardinál Beran se vrací domů. Svatý Vít je nabitý. Jen prezident tu není. Ten šel raději za komunisty, ti Berana vyhnali," poznamenal na twitteru bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). "Člověk, který má jasné hodnotové postoje a nekřiví páteř, člověk, který ve své minulosti komunistický režim kritizoval a dokonce mluvil o něm jako o režimu horším než fašismus, by nejel na sjezd dnešní KSČM a netlačil ji do vlády. Bohužel současný prezident to má nastaveno jinak," uvedl na twitteru místopředseda lidovců Marián Jurečka.

Ke kritice se připojil i šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, který se pozastavil nad tím, že prezident republiky oslovil delegáty komunistického sjezdu slovy "soudruzi a soudružky", hlásil se před nimi k socialismu a prosil je, aby se podíleli na vládě. "Co víc charakterizuje dnešní politickou situaci než fakt, že přímo volený prezident prezident republiky místo účasti na pohřbu kardinála Berana jede řečnit na sjezd Komunistické strany Čech a Moravy? To je opravdu ošklivá splátka za komunistické hlasy v prezidentské volbě," soudí Pospíšil.

Také Zemanův soupeř v letošní prezidentské volbě Jiří Drahoš považuje za symbolické, že ve stejnou dobu, kdy se na Hradě konala slavnostní mše za kardinála Berana, vystupuje prezident země s pozdravem "soudružky a soudruzi" na sjezdu komunistů. "Té strany, která Berana 16 let věznila a nakonec vyštvala do exilu. Větší symboliky netřeba," uvedl na sociálních sítích Drahoš. Další Zemanův vyzyvatel Pavel Fischer napsal, že Zeman porušil nepsané pravidlo. "Osobně pomáhá komunistům, aby podpořili vládu. Nesouhlasím. Doba je příliš vážná na to, abychom je bez podmínek zvali k účasti na moci. Mají jiný úkol: provést pokání. Pěkně jedno po druhém," poznamenal.

Prezident v dnešním projevu na sjezdu KSČM připomenul oběti minulého režimu a takzvaný Vítězný únor v roce 1948, který vedl k nástupu komunistů k totalitní moci, označil za prohraný únor. Nabádal také komunisty, aby nepromarnili příležitost a nekladli si přemrštěné podmínky. Vyzval je rovněž k sebereflexi a pokání.

 

Zdroj: ČTK

Zemanova účast na sjezdu KSČM je varující, tvrdí jeho kritici Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Růst HDP zpomalí, koruna bude posilovat

    Byznys ·

    Růst české ekonomiky bude v následujících letech zpomalovat. Z letošních zhruba 3,5 procenta by měl růst zpomalit do roku 2021 na 2,5 procenta. Vyplývá to ze zveřejněn…

  2. Trump zval opakovaně Putina do Bílého domu

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump opakovaně zval během nedávného telefonického rozhovoru svého ruského kolegu Vladimira Putina do Bílého domu, Putin mu na oplátku nabídl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.