Zeman upřednostňuje vlastní prospěch, řekl Drahoš ke jmenování vlády

Prezident Miloš Zeman se nechová státnicky, když plánuje jiný postup v otázce jmenování premiéra a vlády pro případ svého úspěchu a neúspěchu ve druhém kole prezidentských voleb. České televizi to ve středu sdělil Zemanův soupeř ve volbách Jiří Drahoš. Hlava státu podle Drahoše bere místo prospěchu České republiky v potaz své vlastní zájmy, což by jako státník dělat neměl.

Zeman ve středu řekl, že pokud nebude zvolen opět prezidentem, nebude po premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) s ohledem na nedostatek času chtít doložit podporu většiny poslanců, jak avizoval dříve. Babiše by v únoru jmenoval premiérem. Drahoš České televizi řekl, že ho takové rozhodnutí nezaskočilo, protože jediným Zemanovým pevným postojem je to, že mění své postoje. „Nejde mu až tak o ČR jako o jeho samotného,“ uvedl Drahoš.

Podmínění rychlého jmenování Babiše tím, že Zeman neuspěje ve volbách, však Drahoš neočekával. „Že bude reagovat jinak, když nebude zvolen, tohle by z mého pohledu státník dělat neměl. Měl by brát v potaz prospěch státu. Ale u Miloše Zemana mě to příliš nepřekvapuje,“ konstatoval někdejší předseda Akademie věd.

Drahoš uvedl, že Česko potřebuje stabilní vládu. Menšinový kabinet považuje za nouzové řešení. „Pokud se stanu prezidentem, bude záležet, v jaké situaci vláda bude. Miloš Zeman řekl, že jmenuje premiéra ještě během února, takže zvítězím-li, můžu se dostat do situace, kdy bude jmenován premiér a vláda a v takové situaci prezident nemá příliš mnoho možností,“ připustil.

Podobně jako většině sněmovních stran vadí Drahošovi trestně stíhaný politik v čele vlády. Babiše Sněmovna vydala k trestnímu stíhání kvůli případu farmy Čapí hnízdo. „Na místě prezidenta bych předpokládal, že ANO je schopno navrhnout i někoho jiného. I Andrej Babiš připustil, že by premiérem nemusel být on,“ uvedl Drahoš. Pokud by na funkci předsedy vlády Babiš netrval, existuje podle Drahoše potenciál k dohodě o koalici.

 

 

Zdroj: ČTK

Zeman upřednostňuje vlastní prospěch, řekl Drahoš ke jmenování vlády Foto: Profimedia.cz: Jiří Drahoš

reklama

Další články

 1. Kampaň Zemana stála víc než dosud uvádí

  Společnost ·

  Předvolební kampaň prezidenta Miloše Zemana před prvním kolem voleb byla podle studie spolku EconLab nákladnější, než dosud vykázal. Organizace její náklady spočetla n…

 2. Brexit zřejmě sníží počet členů europarlamentu

  Společnost ·

  Evropský parlament bude v příštím volebním období, tedy v letech 2019 až 2024, s největší pravděpodobností menší než ten stávající. Jeho klíčový výbor pro ústavní zále…

 3. Niki Lauda koupí aerolinky Niki, které založil

  Byznys ·

  Bývalý závodník Formule 1 Niki Lauda znovu získá rakouskou nízkonákladovou leteckou společnost Niki, kterou před lety založil. Rakouští věřitelé jeho nabídku jednomysl…

 4. Co vyjedná Babiš v Davosu?

  Společnost ·

  Dnes ve švýcarském Davosu začíná Světové ekonomické fórum, mottem letošního 48. ročníku nejsledovanějšího ekonomického fóra na světě je „Vytváření sdílené budoucnosti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.