Zeman jmenoval druhou Babišovu vládu, která se ve Sněmovně opře o komunisty

Osm měsíců po sněmovních volbách dnes prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě druhou vládu premiéra Andreje Babiše. Vedle ministrů ANO v ní zasedne pět zástupců ČSSD. Menšinový kabinet by měli ve Sněmovně podporovat komunisté. Ti o závazku tolerance mají definitivně rozhodnout o víkendu. Zeman podle očekávání nejmenoval europoslance Miroslava Pocheho ministrem zahraničí. Řízením úřadu pověřil Hamáčka, jenž se stal ministrem vnitra.

Ministři převzali od prezidenta dekret o jmenování a podepsali ministerský slib. ČSSD povede pět ministerstev - vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Dalších deset členů vlády včetně premiéra je za hnutí ANO. Ve srovnání s dosavadní vládou v té nové nastalo osm změn.

Ve svých funkcích vedle premiéra zůstalo šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr dopravy Dan Ťok a ministr školství Robert Plaga. Ministrem obrany se nově stal dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, poslankyně Taťána Malá povede ministerstvo spravedlnosti. Ministryní průmyslu je podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

Za sociální demokracii ve vládě zasedne jako ministr vnitra Hamáček, který byl zároveň pověřen řízením ministerstva zahraničí. Do čela ministerstva práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Petra Krčála, ministrem kultury se stal poslanec za ČSSD Antonín Staněk. Zemědělství povede Miroslav Toman.

Jako pátého člena vlády za ČSSD Babiš do vlády navrhl Pocheho. Zeman ale opakovaně zdůraznil, že kvůli jeho postoji k migraci a k Izraeli či jeho někdejšímu působení v pražské politice ho nejmenuje. Vážné výhrady k Pochemu vyjadřovali také komunisté.

Úřad tak dočasně povede Hamáček. Poche by měl působit ve vedení ministerstva. Někteří sociální demokraté řekli, že pokud Zeman Pocheho ministrem v dohledné době nejmenuje, jediný možný institut je kompetenční žaloba, protože podle ústavy má prezident na návrh premiéra členy vlády jmenovat. Spor u Ústavního soudu ovšem může vyvolat premiér, který však v úterý uvedl, že k tomu nevidí důvod.

O důvěru by měla druhá Babišova vláda požádat poslance za dva týdny. ANO a ČSSD mají ve dvousetčlenné Sněmovně 93 poslanců, spoléhat by pak měli na podporu KSČM. Komunisté o postoji k vládě rozhodnou v sobotu, neskrývají však výhrady.

Zeman vládě ke jmenování blahopřál a poděkoval předchozímu kabinetu. Pracoval podle něj jako soudržný tým. Prezident věří tomu, že "týmový duch" se přenese i do nové vlády a "nebude zatížena resortismem". Před hlasováním o důvěře chce Zeman vystoupit před Sněmovnou. "Abych podpořil tuto naši vládu," řekl Zeman. V září chce přijít na jednání vlády při schvalování rozpočtu. Na podzim ministry pozval na večeři do Lán.

Babiš za jmenování vlády poděkoval. Slíbil, že jeho vláda bude bojovat za bezpečnost, proti ilegální migraci či za zájmy ČR v Evropské unii. Chce také bojovat proti korupci, plýtvání či byrokracii. "Naše vláda udělá všechno pro to, aby naši lidé měli lepší život," řekl premiér.

 

 

Zdroj: ČTK

Zeman jmenoval druhou Babišovu vládu, která se ve Sněmovně opře o komunisty Foto: ČTK/Kamaryt Michal

reklama

Další články

  1. Turecko si uzavírá cestu ke vstupu do EU

    Společnost ·

    Přístupové rozhovory Evropské unie s Tureckem uvízly na mrtvém bodě. Ministři zemí osmadvacítky v Lucemburku rozhodli, že jejich kapitoly nehodlají otevírat. Jednat ne…

  2. Mají České dráhy zálusk na konkurenci?

    Byznys ·

    České dráhy (ČD) se zajímají o podmínky, za jakých by bylo možné koupit soukromé železniční dopravce Leo Express a RegioJet. Dnešním Lidovým novinám (LN) to řekl gener…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.