Země těžící ropu už údajně značně snížily produkci. Je těžké to ověřit, upozorňují analytici

Produkce zemí Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) i států stojící mimo kartel se snížila o 1,5 milionu barelů denně. V neděli to uvedla komise, která kontroluje dodržování limitů, na kterých se minulý rok těžařské země dohodly. Analytik ČSOB Petr Báča ale na rádiu Zet upozornil, že čísla je těžké ověřit. Statistiky těžby totiž nejsou obecně přesné a některé země drží tato čísla dokonce jako státní tajemství.

Kartel OPEC se v prosinci dohodl s významnými těžařskými zeměmi mimo organizaci v čele s Ruskem, že od ledna omezí dodávky ropy na trh dohromady o 1,8 milionu barelů denně. Kontrolní komise na svém nedělním zasedání ve Vídni uvedla, že se těžařské země přibližují hranici dohodnutých omezení. Podle ní se produkce už snížila o 1,5 milionu barelů denně.

Analytik Petr Báča ale na rádiu Zet upozornil, že je tato čísla těžké ověřit. „Pro vnějšího pozorovatele je velmi těžké ověřit, co zaznělo. Zaznělo to, že OPEC a ostatní producenti už snížili produkci ropy asi o 1,5 milionů barelů denně, což je významné množství. Je ale složité říci, zda se něco podobného zakládá na pravdě,“ řekl. Podle něj nejsou statistiky z trhu s ropou nejpřesnější. „Jde do velké míry o odhady, zejména na té poptávkové straně. Na produkční straně zase spousta zemí vnímá to, kolik produkuje ropy, jako státní tajemství,“ dodal. Zda těžařské země skutečně dodržují to, co slíbily, podle Báči může ukázat až čas.

Komise také v neděli uvedla, že těžařské země se liší v rychlosti zavádění dohodnutých opatření. Venezuela je zhruba v půli cesty k dosažení cíle omezení produkce o 95.000 barelů denně. Naopak Rusko je podle jeho ministra energetiky Alexandra Novaka v předstihu, když už snížilo těžbu o 100.000 barelů denně. Tento měsíc vyprodukovalo kolem 11,15 milionu barelů, zatímco Saúdská Arábie klesla lehce pod 10 milionů.

Na závěry vídeňského zasedání samotné ceny ropy moc nereagují. Cena severomořské ropy Brent se stále drží lehce nad 55 dolary za barel. „Trh s tím, že zástupci jednotlivých producentů řeknou, že vše běží podle plánu, asi počítal. Těžko si představit něco jiného,“ uvedl Báča s tím, že je těžké říci do jaké míry se na trhu něco děje a do jaké míry je to jen komunikační strategie.

Další schůzka producentů ropy proběhne v březnu v Kuvajtu.

 

Celý rozhovor s analytikem ČSOB Petrem Báčem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

 

Země těžící ropu už údajně značně snížily produkci. Je těžké to ověřit, upozorňují analytici Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.