Země těžící ropu se přibližují hranici dohodnutých omezení těžby

Země, které těží ropu, se přibližují hranici dohodnutých omezení těžby. Komise, která monitoruje dodržování dohody členů OPEC a dalších těžařských zemí mimo kartel na snížení produkce ropy, v neděli na setkání ve Vídní konstatovala pozitivní vývoj v tomto směru. Produkce se snížila o 1,5 milionu barelů denně, napsala agentura Reuters.

Kartel OPEC se v prosinci dohodl s významnými těžařskými zeměmi mimo organizaci v čele s Ruskem na tom, že od ledna omezí dodávky ropy na trh, a to o zhruba 1,8 milionu barelů denně. Podle saúdskoarabského ministra energetiky Chálida Fáliha tak do stanoveného cíle zůstává potřeba snížit produkci o dalších 300 000 barelů denně. Toho by se podle něho mělo dosáhnout v průběhu února.

„Nečlenové OPEC zpravidla zvyšovali svou produkci, aby kompenzovali dobrovolné škrty OPEC. Nyní ale vidíme dobrovolné škrty na obou stranách,“ sdělil Fálih.

Těžařské země se liší v rychlosti zavádění dohodnutých opatření. Venezuela je zhruba v půli cesty k dosažení cíle omezení produkce o 95 000 barelů denně. Naopak Rusko je podle jeho ministra energetiky Alexandra Novaka v předstihu, když už snížilo těžbu o 100 000 barelů denně. Tento měsíc vyprodukovalo kolem 11,15 milionu barelů, zatímco Saúdská Arábie klesla lehce pod deset milionů.

Ceny ropy na světových trzích v pátek pokračovaly v růstu, a smazaly tak již ztráty z první poloviny týdne, kdy klesly na týdenní minima. Investoři očekávali, že víkendové zasedání zástupců předních světových těžařských zemí ukáže dodržování loňské dohody o omezení těžby.

V dalším vzestupu cen ropy nicméně brání známky oživování růstu těžby v USA.

 

 

Zdroj: ČTK

Země těžící ropu se přibližují hranici dohodnutých omezení těžby Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Merkelová hodlá s Trumpem usilovat o kompromis

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v reakci na páteční inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že bude vždy usilovat o kompromis a …

 2. Trump krátce po inauguraci omezil Obamacare

  Společnost ·

  Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům min…

 3. Trump složil slib, stal se americkým prezidentem

  Společnost ·

  Donald Trump dnes před washingtonským Kapitolem složil slavnostní slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse a započal tak svou prezidentskou éru. Před…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.