Země eurozóny se pomalu dostávají z krize, jejich deficit se přiblížil limitu požadovanému EU

Celkový rozpočtový schodek států eurozóny během tří měsíců do konce září dál klesal a přiblížil se limitu tří procent výkonu ekonomiky, který požaduje Evropská unie. Ukázala to dnešní data evropského statistického úřadu Eurostatu. Eurozóna se pomalu zotavuje z krize.

Snižování vládních rozpočtových schodků je součástí snah získat zpět důvěru na trzích a obnovit dlouhodobou udržitelnost veřejných financí.

Celkový rozpočtový schodek států eurozóny po sezónním očištění klesl ve třetím čtvrtletí na 3,1 procenta hrubého domácímu produktu (HDP). Snížil se tak ze 3,3 procenta v předešlém čtvrtletí minulého roku a dostal se na nejnižší úroveň od třetího kvartálu v roce 2008. Celkový rozpočtový schodek tehdy odpovídal hodnotě 2,2 procenta výkonu ekonomiky měnového bloku.

Za snížením celkového deficitu v eurozóně stojí vyšší celkové příjmy, které se zvýšily na 47,1 procenta HDP z úrovně 46,9 HDP v předešlém čtvrtletí.

Ve všech 28 státech unie zůstal rozpočtový schodek vlád ve třetím čtvrtletí na prakticky nezměněné úrovni 3,5 procenta.

Eurozóna, která od letošního ledna zahrnuje také Lotyško, se postupně zotavuje z nejhorší hospodářské recese od založení měnové unie v roce 1999. Recesi způsobila dluhová krize, která následovala po letech překračování rozpočtů a nadměrného utrácení.

Zdroj: ČTK

Země eurozóny se pomalu dostávají z krize, jejich deficit se přiblížil limitu požadovanému EU Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.