Země EU mají dnes rozhodnout o dalších protiruských sankcích

Dnes odpoledne mají členské země EU definitivně říci, jak dál s připraveným přitvrzením protiruských sankcí kvůli krizi na Ukrajině, zatímco Rusko hrozí protiopatřeními. Konkrétní detaily přijatých opatření budou poté zveřejněny v unijním věstníku, což by se mělo stát nejpozději v úterý.

Na podobě rozšíření sankcí se v pátek shodli velvyslanci členských zemí. Například Česká republika měla proti původnímu návrhu určité výhrady, které se ale podle premiéra Bohuslava Sobotky podařilo prosadit.

Rusko už na možné nové kolo evropských sankcí reagovalo hrozbou „asymetrické odpovědi“. Na letní první zavedení hospodářských omezení reagovalo Rusko zákazem dovozu poměrně širokého spektra potravinářských produktů, nyní ruský premiér Dmitrij Medvěděv naznačil, že by mohly být postiženy západní letecké linky využívající ruského vzdušného prostoru.

Formální závěrečné rozhodnutí o sankcích padne písemně, připomněla mluvčí komise.

Sankce mají podle dostupných informací omezit přístup velkých ruských ropných a jiných firem s většinovou státní účastí na finanční trhy. Měly by také ještě více omezit vývoz některých technologií a zboží z unie do Ruska. Právě zde v původním návrhu Praze vadily možné dopady do českého strojírenského exportu.

Opět by měl být rozšířen seznam osob, kterým EU zmrazí majetek a zakáže cesty. Měl by se dotknout vedoucích činitelů proruských separatistů na východě Ukrajiny, lidí z vlády Ruskem anektovaného Krymu či ruských rozhodujících činitelů a „oligarchů“, uvedli v pátek ve společném dopise členským zemím předseda Evropské komise José Barroso a stálý předseda jednání členských zemí Herman Van Rompuy.

ČR nebyla jediná, která měla vůči přitvrzení sankcí výhrady, podobně se vyjadřovaly i některé další země unie. Diplomaté také v minulých dnech poukazovali například na možnost sankce vyhlásit, ale jejich účinnost odložit přinejmenším po dobu, kdy na východě Ukrajiny potrvá nynější křehké příměří.

Zdroj: ČTK

Země EU mají dnes rozhodnout o dalších protiruských sankcích Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Rusko zakázalo dovoz cukrovinek z Ukrajiny

    Byznys ·

    Rusko zakázalo dovoz cukrovinek z Ukrajiny a blokádu odůvodnilo ochranou spotřebitelů. Ruská státní kontrola totiž zjistila porušení zákonů u některých značek ukrajins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.