Zeisel: Bankovní rada chce jen dostát časovému slibu. Jde o poslední prodloužení intervencí

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek rozhodla, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela se však jedná o poslední prodloužení intervenčního režimu. Bankovní rada chtěla jen dostát slibu, že kurzový závazek nezruší dříve než než ve druhém čtvrtletí 2017. Na řadu tak přichází taktizování.

Dobrodružství s názvem intervence ještě není u konce. Následující týdny tak znamenají pro trh nejistotu, kdy přesně přijde okamžik ukončení kurzového závazku. Většina analytiků očekává konec intervenčního režimu v průběhu dubna, jelikož už jsou splněny všechny podmínky. „Inflace už je nad dvěma procenty, což byla jedna z podmínek, ale i ve výhledu by se podle našich modelů měla inflace udržet nad dvěma procenty dalších 12 až 18 měsíců, což je ten měnově-politický horizont, ve kterém se bankovní rada rozhoduje,“ řekl Zeisel

Odhadnout konkrétní datum konce intervencí je tak stále těžké. Podle Zeisela se z každého zasedání centrální banky se může stát měnově-politické. Vzhledem ke svátkům jako Velikonoce a svátku práce pak Zeisel vidí nejpravděpodobnější termín ukončení intervencí 20. duben.

Důvod, proč Bankovní rada neukončila kurzový závazek už tento čtvrtek je podle Zeisela dvojaký. Za prvé chtěla dosáhnout časovému slibu, že neukončí intervence  dříve než než ve druhém čtvrtletí 2017. „Na druhé straně myslím, že teď bude přemýšlet hodně strategicky a bude vymýšlet taktiku tak, aby to opuštění kurzového závazku pro ní co nejsnazší a nejhladší pro finanční trhy,“ řekl na rádiu Zet.

Devizové intervence centrální banka zahájila kvůli obavám z deflace s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR na počátku listopadu 2013. Od té doby do konce ledna intervenovala v objemu zhruba 1,3 bilionu korun. Intervence v řádech stovek miliard korun pokračovaly podle odhadů analytiků i v únoru a březnu. O tom, zda bylo zavedení intervencí přínosné nebo nikoliv, by Zeisel diskutoval až ve chvíli, kdy ČNB skutečně intervenční režim ukončí.

 

 

Celý rozhovor s ekonomem Komerční banky Viktorem Zeiselem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Zeisel: Bankovní rada chce jen dostát časovému slibu. Jde o poslední prodloužení intervencí Foto: Nikola Niposo / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Euro kvůli pomalé inflaci oslabuje

    Byznys ·

    Kurz dolaru ve čtvrtek setrval po počátečním růstu bez větších změn. Euro naproti tomu oslabovalo kvůli zpomalení inflace v eurozóně. Dolaru prospěly údaje o růstu ame…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.