Zeď na hranicích USA s Mexikem vyroste, omezí se tak i příchod příbuzných legálních migrantů

Okolo 1,8 milionu mladých nelegálních přistěhovalců ve Spojených státech amerických může dostat americké občanství. Na hranicích s Mexikem ale i přesto dojde k vybudování zdi. Díky tomu se tak má omezit příchod příbuzných ilegálních uprchlíků. Tato skutečnost jde ruku v ruce s návrhem přistěhovalecké legislativy americké hlavy státu Donalda Trump, který zahrnuje priority demokratů i republikánů. Ve čtvrtek o tom informovali nejmenovaní činitelé Bílého domu.

Demokraty má přesvědčit to, že Trump nabízí vyhlídku občanství více než dvojnásobnému počtu imigrantů, než kolik tvoří přibližně 700 000 skupinu takzvaných snílků. Tak se přezdívá mladým přistěhovalcům, kteří přišli do USA nelegálně jako děti se svými rodiči. Občanství by mohli dostat za deset až 12 let, pokud budou mít práci a nespáchají žádný zločin. V minulosti Trump vyloučil, aby se těmto lidem občanství přiznávalo.

Pro republikány obsahuje návrh to, co Trump učinil i jedním ze slibů své předvolební kampaně - zeď na hranicích s Mexikem. Na její výstavbu chce prezident po Kongresu 25 miliard dolarů (téměř 512 miliard Kč).

Plán počítá i s omezením takzvané řetězové migrace, jež spočívá v legálním stěhování rodinných příslušníků za cizinci, kteří mají povolení k trvalému pobytu v USA nebo získali americké občanství. Nově by za nimi směli přijet jen manželé či manželky a nezletilé děti.

Trump žádá i rychlejší vyhošťování nelegálních přistěhovalců z jiných zemí než Mexika a Kanady. Zároveň navrhuje zrušení vízové loterie, řekli podle agentur Reuters a AP činitelé obeznámení s dokumentem. Zveřejněné body z něj vyvolaly zatím smíšené reakce u demokratů i republikánů.

Oficiální předložení imigrační legislativy se očekává v pondělí. Cílem je dosáhnout dohody do 8. února, do kdy platí prozatímní financování vlády. Vládní rozpočet byl tento týden schválen jen díky části opozičních demokratů. Ti svůj souhlas podmínili republikánským slibem zákona, který chrání přistěhovalce.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Zdroj: ČTK

Zeď na hranicích USA s Mexikem vyroste, omezí se tak i příchod příbuzných legálních migrantů Foto: a katz / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Odboráři Škoda Auto požadují růst mezd o 18 %

    Byznys ·

    Odboráři mladoboleslavského výrobce Škoda Auto doručili vedení společnosti své požadavky ohledně růstu mezd v letošním roce. Požadují přitom zajištění tarifním zaměstn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.