Zdrojem chřipkového koronaviru MERS mohou být velbloudi, zjistili vědci

Zdrojem koronaviru, který se šíří z Blízkého východu, by mohli být velbloudi. Vyplývá to z výzkumu mezinárodního týmu vědců, kteří svá zjištění zveřejnili v časopise Lancet Infectious Diseases. Choroba, která připomíná virus SARS, se začala šířit z Blízkého východu a od loňska si vyžádala 46 životů, nakaženo bylo celkem 94 lidí.

Choroba, která připomíná virus SARS, se začala šířit z Blízkého východu a od loňska si vyžádala 46 životů, nakaženo bylo celkem 94 lidí. Koronavirus MERS může vyvolat kašel, vážné dýchací potíže, horečku, zápal plic a údajně i selhání ledvin. Úmrtnost nakažených pacientů přesahuje 50 procent, což je mnohem víc než v případě příbuzného koronaviru SARS.

Důkazy pro přenos nemoci mezi lidmi existovaly, odborníci se ale vždy domnívali, že k prvotní nákaze došlo kontaktem se zvířaty. Nevěděli ale, o jaká zvířata by mohlo jít. Tým vědců se zaměřil na vzorky krve odebrané několika druhům dobytka, zejména kravám, kozám, ovcím a velbloudům. Vzorky byly sesbírány v rozličných zemích. Zjišťovali, zda se v tělech zvířat nacházejí odpovídající protilátky, které v krvi zůstávají i dlouho poté, co virus již vymizel.

„Nalezli jsme protilátky, o kterých si myslíme, že jsou specifické právě pro koronavirus MERS nebo jemu podobný virus, v krvi jednohrbých velbloudů,“ uvedla Marion Koopmansová z univerzity v Nizozemsku. Menší množství protilátek objevili v krvi 15 ze 105 velbloudů z Kanárských ostrovů a jejich vysoké množství zaznamenali v krvi všech jednohrbých velbloudů testovaných v Ománu. To by mohlo znamenat, že virus se právě ve druhém jmenovaném státě a potažmo celé oblasti, nedávno nacházel. Z Ománu zatím nebyly hlášeny žádné případy onemocnění nebezpečným virem. Nejvíce mrtvých ale hlásí sousední Saúdská Arábie. Právě místní velbloudy by nyní chtěli vědci otestovat.

Zdroj: BBC

Zdrojem chřipkového koronaviru MERS mohou být velbloudi, zjistili vědci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.