Zda se na dobrých ekonomických výsledcích podílela vláda a ČNB, ukáže čas, říká V. Rybáček

K zásluhám o ekonomický růst v letošním prvním čtvrtletí se rádi hlásí představitelé vlády i Česká národní banka (ČNB) díky svým intervencím. Nakolik ale dobrým statistikám skutečně přispěli se lze jen domnívat. Na rádiu Zet to v pravidelném pořadu Tržní okénko řekl ředitel odboru vládních a finančních účtů Českého statistického úřadu (ČSÚ) Václav Rybáček.

Podle revidovaných statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) rostla meziročně česká ekonomika o 4,2 procenta. O tom jestli je tento růst udržitelný, mluvil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda s Václavem Rybáčkem z ČSÚ. „Ten růst je významný a kdekdo se k němu rád přihlásí. Slyšeli jsme pana premiéra, který se k němu přihlásil i ČNB se k němu přihlásila, ale když se podíváme na stranu zdrojovou, produkční, tak tam to nejvíce ovlivnil zpracovatelský průmysl a na straně výdajové nejvíce zásoby,“ řekl Rybáček.

Podle něj lze tyto faktory vnímat pozitivně. Jak moc ale statistice nahrávaly vnější faktory ukáží podle Rybáčka až výsledky ekonomiky v nadcházejících čtvrtletích.

Řeč byla také o celém procesu ekonomické statistiky. V tomto smyslu Rybáček vysvětloval, proč se statistická čísla revidují. „Je třeba si uvědomit, že čím rychlejší je ten odhad, tím více je založen na odhadech a méně na konkrétních primárních zdrojích dat, které se samozřejmě postupem času doplňují podle toho, jak různí dodavatelé čísel dodávají nová a nová podkladová data,“ uvedl. 

O zásluhách ČNB na čtvrtletních výsledcích mluvil před dvěma týdny v Tržním okénku také hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel. Podle něj intervence České národní banky zvýšily profitabilitu a konkurenceschopnost zpracovatelského průmyslu. Rozhovor s ním si můžete poslechnout zde

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Aktuální díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Zda se na dobrých ekonomických výsledcích podílela vláda a ČNB, ukáže čas, říká V. Rybáček Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.