Záchranáři rozdělí chlapce evakuované v Thajsku do čtyř skupin

Třináct chlapců, kteří jsou od června uvězněni v jeskyni na severu Thajska a s jejichž evakuací se začalo dnes, bude rozděleno do čtyř skupin. Informuje o tom server listu Bangkok Post, podle kterého budou v první skupině čtyři lidé a ve zbylých po třech osobách. V jeskyni, která je z velké části zatopena, 23. června uvázlo 12 mladých fotbalistů a jejich trenér. Protože hrozí nový vzestup vody, úřady se rozhodly přistoupit k evakuaci.

Thajská vláda zveřejnila podrobnosti, jak budou všichni vyváděni ven. S každým z chlapců budou dva potápěči a k vybavení budou patřit kyslíkové lahve a dýchací masky. Pětadvacetiletý trenér by měl být v poslední skupině evakuovaných.

Chlapci budou vyváděni únikovou cestou podél předem nataženého lana. V těch nejužších úsecích bude nutné kyslíkové lahve sundat a potápěči je budou pomalu posouvat vpřed. Znamená to, že nikdo z chlapců nebude ani na chvíli osamocen. V některých místech jsou podle dostupných informací zaplavené průchody vysoké jen asi 60 centimetrů.

Jakmile se dostanou do místa označovaného jako třetí komora, kde si záchranáři vytvořili základnu, budou hoši moci dále postupovat chůzí. Místo bylo v posledních hodinách natolik vysušeno, že z něj bude možné dojít až k ústí jeskyně, kudy skupina dovnitř v červnu vešla. Ke vchodu byly navezeny další lahve s kyslíkem.

Na místě ale dnes znovu hodně prší, takže obavy z opětovného zvýšení hladiny jsou opodstatněné. To potvrdil i Čech Petr Vodička, který je jedním ze dvou hasičů vyslaných v pátek do Thajska. Dnes České televizi řekl, že riziko akce je vysoké.

"Pravděpodobně se k tomu (evakuaci) muselo přistoupit, protože se čekají monzunové deště. Dnes zhruba od oběda opět prší," řekl. Na místo zásahu se dnes už nedostal, protože armáda v sobotu prostor uzavřela. Podle něj už v sobotu byla vidět příprava potápěčů. "Vytvořili si improvizovaný model jeskynního systému, včetně simulace skladových prostor na vzduchové lahve, kde bude docházet k jejich výměnám. Včera (v sobotu) cvičili všechno takzvaně nasucho krok po kroku celé odpoledne," uvedl hasič. Podle jeho odhadu nanosili zásoby několika set lahví.

Česko nabídlo pomoc při záchraně a v pátek vyslalo do Thajska dva hasiče k posouzení situace. "Česká republika thajským úřadům nabídla, že na místo dopraví vhodná čerpadla s příslušenstvím včetně obsluhy. Thajská strana nicméně zástupce z české ambasády dnes informovala, že pomoc z ČR zatím nevyužijí," uvedla dnes mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Lidé v celém Thajsku se snaží nějak pomoci. Někteří vaří jídlo pro lidi shromážděné u jeskyně, další perou záchranářům uniformy.

První z chlapců by se mohl venku objevit dnes odpoledne, podle předběžných odhadů kolem 16:00 SELČ. Počítá se ale s tím, že celá operace potrvá několik dní.

 

 

Zdroj: ČTK

Záchranáři rozdělí chlapce evakuované v Thajsku do čtyř skupin Foto: ČTK/AP/Sakchai Lalit

reklama

Další články

 1. V Turecku propustili 18 000 státních zaměstnanců

  Byznys ·

  Turecko dnes vydalo dekret, na jehož základě bylo propuštěno více než 18 000 státních zaměstnanců, hlavně policisté a vojáci. Podle médií jde o poslední mimořádné opat…

 2. Babiš chce domluvit lepší poměr obchodu s Čínou

  Byznys ·

  Premiér Andrej Babiš chce na společném jednání 16 států střední a východní Evropy s Čínou domluvit pro Česko výhodnější obchodní spolupráci. Zatím totiž ve vzájemném o…

 3. Ceny ropy se vydaly oběma směry

  Byznys ·

  Cena ropy se v pátek vydaly oběma směry. Severomořská ropa Brent klesá v reakci na zprávy o vyšší těžbě v Saúdské Arábii a na obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čí…

 4. Jak hodně by se Česko mělo bát obchodní války?

  Společnost ·

  ČR patří mezi nejohroženější ekonomiky v případě vypuknutí světové obchodní války kvůli přílišné závislosti na automobilovém průmyslu a vývoji hospodářství eurozóny, s…

 5. Rakouský kancléř Kurz: ne tvrdému brexitu

  Společnost ·

  Evropská unie a Velká Británie by se měly snažit vyhnout takzvanému tvrdému brexitu, tedy situaci, že Britové na konci března příštího roku opustí EU bez dohody řešící…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.