Zbytkový alkohol neexistuje. Je to stejný alkohol, který jsme dopili

Vypili jste větší množství alkoholu a říkáte si, že se pořádně vyspíte a dopoledne pojedete domů? Nenechte se ale mýlit. Zbytkový alkohol neexistuje. Pořád je to stejný alkohol, který jste právě dopili. Jeho účinky přitom většinou zvětšuje únava a nedostatek kvalitního spánku. Tělo se totiž namísto odpočinku věnuje zpracovávání toxických látek.

1. Odbourávání alkoholu
Kolik dní trvá tělu, než se dokáže alkoholu zbavit? Odborníci uvádějí, že jde zhruba o 2 až tři dny. Za tu dobu by měl alkohol zmizet z krve. Mechanismus odbourávání alkoholu závisí na výšce, hmotnosti a pohlaví člověka. Důležitá je i rychlost, jakou alkohol konzumujeme. Za hodinu je tělo schopné odbourat 0,10 až 0,15 promile. Nezáleží na tom, zdali člověk spí nebo jetli sportuje. Člověk by neměl zapomínat na to, že hladina alkoholu v krvi vzrůstá ještě po určitou dobu od dopití poslední sklenice.


2. Jaký má důsledky alkohol za volantem?
Řidiči pod vlivem alkoholu jsou agresivnější a přeceňují své řidičské dovednosti. Berte v pozornost fakt, že má výrazný vliv na periferní vidění řidiče. Zvýšená hladina alkoholu v krvi vyvolává takzvané “tunelové vidění”. Zorné pole řidiče se tak po vypití většího množství alkoholu snižuje. Řidič tak vnímá menší prostor před sebou.


3. Jak zmírnit účinky alkoholu?
Jestliže pijete, tak jezte. Především jídlo s vysokým obsahem bílkovin a tuků zpomaluje vstřebávání alkoholu do krve. Důležité je také pít po velmi malých doušcích. Jestliže máte žízeň, tak pijte vodu. Každý vypitý alkoholový nápoj proložte nealkoholickým nápojem. Pomáhá i aktivita. Pokud pijete, tak neseďte.

 

 

Zbytkový alkohol neexistuje. Je to stejný alkohol, který jsme dopili Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Téma dne: Macronovy ekologické reformy

    Společnost ·

    Svítivě žlutá vesta z povinné řidičské výbavy se stala symbolem protestu francouzský občanů. Těm vadí ekologické reformy prezidenta Emmanuela Macrona, především zdraže…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.