Zatmění Slunce zapříčiní v Evropě výpadek výkonu elektráren v rozsahu 35 temelínských bloků

Dnešní zatmění Slunce bude mít vliv na výrobu elektrické energie z evropských solárních elektráren. Evropa musí počítat s výpadkem výkonu o velikosti 35 tisíc megawattů, což je 35 temelínských bloků. Na tuto událost se už připravil také tuzemský správce elektroenergetické přenosové soustavy – společnost ČEPS. Ve Studiu ZET o tom mluvil předseda představenstva společnosti ČEPS Vladimír Tošovský.

Částečné zatmění Slunce může v České republice způsobit pokles výroby v řádu stovek megawattů výkonu. To by nebyl podle Tošovského problém. ČEPS si totiž preventivně předplatil podpůrné služby v řádu milionů korun. To znamená, že samotné solární elektrárny sice nejsou na výpadky připraveny, ale je připraven výkon, jenž je nahradí. Bezpečnostní opatření spočívala, pokud to bylo možné, například i v zastavení výroby a přerušení prací na zdrojích.

Náklady na bezpečnostní opatření zaplatí podle Tošovského konečný zákazník v položce, která se nazývá systémové služby. „To jsou z jejich účtu necelé čtyři procenta na celý rok za celou tu dodávku elektřiny,“ informoval Tošovský.

„České republice jako samotné to nebude dělat zas až tak velký problém. Celá Evropa počítá s výpadkem o velikosti 35 tisíc megawattů, což je 35 temelínských bloků. Ten návrat bude znamenat, že za minutu se bude k evropské soustavě jakoby připojovat přibližně jeden temelínský blok čili tisíc megawattů ,“ řekl Tošovský.

Problém nastane, až zatmění skončí a výroba se bude muset vrátit v relativně krátkém čase k běžné úrovni. Ta bude totiž daleko větší, než ve chvíli, kdy zatmění začalo. 

 

Celý rozhovor s předsedou představenstva společnosti ČEPS Vladimírem Tošovským  si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Zatmění Slunce zapříčiní v Evropě výpadek výkonu elektráren v rozsahu 35 temelínských bloků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Řecko představí seznam plánovaných reforem

  Byznys ·

  Řecko v následujících dnech odhalí svým evropským partnerům seznam plánovaných reforem. Po několikahodinovém jednání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem se zástupci …

 2. Aerolinky Ryanair otočily, do USA létat nebudou

  Byznys ·

  Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair podle BBC opouští plány na přepravu lidí mezi Evropou a Severní Amerikou. Stalo se tak jen několik dní poté, co její sp…

 3. Zisk italského Enelu se loni propadl o 84 procent

  Byznys ·

  Největší italská energetická společnosti Enel prudce klesl čistý zisk. Za loňský rok se propadl o 84 procent na 517 milionů eur (zhruba 14 miliard Kč). Hospodářské výs…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.