Zatýkání v Turecku pokračuje, za týden přibylo přes 700 osob

Zatýkání skutečných či domnělých odpůrců režimu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pokračuje. Jen za minulý týden police zadržela 715 osob, uvedlo dnes turecké ministerstvo vnitra. Největší podíl mezi zatčenými, a to 489, tvoří údajní příslušníci hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Tomu Ankara připisuje zosnování nezdařeného pokusu o převrat z léta 2016.

Gülen, který žije ve Spojených státech, obvinění odmítá a tvrdí, že puč zinscenoval Erdogan ve snaze upevnit si moc v zemi.

Úřady také zadržely 130 lidí podezřelých z příslušnosti či sympatií k separatistické Straně kurdských pracujících (PKK), která vede od poloviny 80. let ozbrojený boj za autonomní Kurdistán. Boje si již vyžádaly asi 45.000 mrtvých. Před třemi lety se mezi Ankarou a PKK konaly mírové rozhovory, které ale nakonec Turecko přerušilo.

Dalších 46 zadržených úřady podezírají z členství v zakázaných krajně levicových skupinách.

Razie a zatýkání, které v Turecku následovaly po potlačeném pokusu části armády o převrat, vyvolaly kritiku v mnoha zemích. Úřady zadržely přes 50.000 lidí, dalších 150.000 bylo propuštěno ze zaměstnání či suspendováno.

 

Zdroj: ČTK

Zatýkání v Turecku pokračuje, za týden přibylo přes 700 osob Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Hotelová skupina AccorHotels kupuje Mövenpick

  Byznys ·

  Francouzská hotelová skupina AccorHotels převezme za 560 milionů švýcarských franků (téměř 12 miliard Kč) švýcarského konkurenta Mövenpick Hotels & Resorts. Firma …

 2. Slunce může prodloužit život až o dva roky

  Společnost ·

  Podle rozsáhlé švédské studie může slunění prodloužit život až o dva roky díky větší produkci vitamínu D. Musíme se však řídit některými pravidly, abychom se vyhnuli k…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.