Zastánci Lecha Walesy demonstrovali v gdaňských loděnicích

Kolem patnácti tisíc stoupenců někdejšího bojovníka proti komunistickému režimu v Polsku Lecha Walesy v neděli demonstrovalo na jeho podporu v gdaňských loděnicích. Odtud vedl dělnickou stávku v osmdesátých letech právě Walesa. Walesovou pověstí otřásla čerstvá obvinění, že ještě před založením hnutí Solidarita spolupracoval s tajnou policií. Walesovi podporovatelé tvrdí, že obvinění jsou falešná.

Už v sobotu bylo mezi 80 000 lidmi, kteří protestovali ve Varšavě proti polské vládě, jež podle nich ohrožuje svobodu a ústavu, mnoho těch, kteří Walesovi projevovali podporu. Protestující nesli například hesla „Budeme bránit demokracii!“ či „Lech Walesa!“.

Předseda Výboru na obranu demokracie, který se zformoval loni v listopadu poté, co parlamentní volby vyhrála strana Právo a spravedlnost (PiS), na sobotní akci přečetl vzkaz od někdejšího odborového předáka a pozdějšího prezidenta Walesy, který v něm popřel, že by kdy spolupracoval s tajnou policií komunistického režimu. Podle něj byly příslušné dokumenty, o nichž před pár dny informovala média, zfalšovány.

Nyní dvaasedmdesátiletý Walesa údajně spolupracoval se Státní bezpečností v 70. letech ještě před tím, než založil hnutí Solidarita, jež přispělo ke svržení komunistického režimu. Prezidentem Polska byl Walesa od prosince 1990 do prosince 1995. Minulý týden komentoval nově objevené dokumenty, které potvrzují jeho spolupráci s komunistickou StB, komentoval historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek. Podle něj poslední objevy představují smutný konec polské legendy. Rozhovor s historikem si můžete přečíst zde.

Demonstrace na obranu svobody a demokracie se v Polsku poměrně často opakují od doby, co nová vláda začala prosazovat zákony, jimiž si podle opozice upevňuje moc v soudnictví a médiích. Chování vlády vzbudilo pozornost i v zahraničí. Evropská komise v polovině ledna rozhodla, že bude sledovat stav právního státu v Polsku. Jeden poradní orgán Rady Evropy už podle polského deníku Gazeta Wyborcza dospěl k názoru, že v Polsku jsou kvůli krokům tamního konzervativního kabinetu v ohrožení vláda práva a demokracie.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Zastánci Lecha Walesy demonstrovali v gdaňských loděnicích Foto: ČTK/AP/Czarek Sokolowski

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.