Zastavte robotické zbraně, vyzývají vědci. Technologie na vývoj autonomních zabijáků už existují

Více než tisíc vědců a technologických vizionářů v čele se Stephenem Hawkingem vyzvala v otevřeném dopise světovou veřejnost k zákazu autonomních zbraní. Vývoj a použití robotických zabijáků je podle nich pro lidstvo velkou hrozbou. Žádné autonomní zbraně podle veřejně dostupných zpráv zatím nevznikly. „Musíme si ale uvědomit, že příslušné technologie, které by toto umožňovaly, již existují,“ řekl na rádiu Zet šéfredaktor magazínu ATM Michal Zdobinský.   

Termokamery, skenery a další technologie, které pomáhají identifikovat konkrétního člověka, už svět zná. O tom, kdo je poskládá do fungujícího „terminátora“, který sám vyhledá a usmrtí nepřítele bez povelu řídícího vojáka, mluvil na rádiu Zet šéfredaktor magazínu ATM Michal Zdobinský.

 

Existují už autonomní zbraně, které například pomocí termokamer nebo skenerů dokážou samy identifikovat lidského nepřítele a usmrtit ho bez povelu řídícího vojáka?

Domnívám se, že takové zbraně zatím nejsou veřejně známé. Úmyslně říkám veřejně. Musíme si ale uvědomit, že příslušné technologie, které by toto umožňovaly, již existují. Autoři otevřeného dopisu uvádějí jako příklad ozbrojenou kvadrikoptéru, která by mohla být schopna podle předem daných parametrů vyhledat a takzvaně eliminovat - tedy zničit - konkrétní osobu.

Dnes sice existují technologie, které jsou schopné rozpoznat jednotlivé osoby a nejen podle obličeje ale i podle charakteru chůze. Avšak tyto technologie vyžadují výkonný počítač, příslušné kamerové senzory a další vybavení a tyto součásti spolu s výzbrojí a dalšími prvky výbavy zatím podle mě není možné umístit na palubu tak malého prostředku jako je kvadrikoptéra.

 

Které země jsou ve vývoji robotických zbraní nejdále?

Bezpochyby nejdále jsou Spojené státy, kde existuje Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty, která je známá pod zkratkou DARPA. Ta pracuje na řadě zajímavých řešení od vlastního boje přes průzkum, až po nošení nákladu v obtížném terénu. Do tohoto výzkumu se ve Spojených státech zapojuje i řada významných univerzit.

Další zemí je Izrael, který vyvíjí munici v podstatě odpovídající kategorii autonomních zbraní. Říká se jí vyčkávací munice. Jsou to malé bezpilotní letouny, které krouží v zadaném prostoru a vyčkávají. V okamžiku, kdy jejich senzory zachytí, že byl na zemi například zapnut nepřátelský radar, tak se na něj zcela automaticky bez zásahu obsluhy navedou a zničí jej.

 

Jaká preventivní opatření by mohli lidé udělat, aby autonomní zbraně v budoucnu nebyly zkázou lidstva, jak předpovídá známý fyzik Stephen Hawking?

Myslím si, že rozhodující část bude záviset na zodpovědnosti politiků. Například americké ministerstvo obrany se o této problematice snaží vést veřejnou debatu. Koncem roku 2012 zveřejnilo návrh, který hovoří o tom, že by ve všech konstrukcích vyvíjených autonomních nebo částečně autonomních zbraní měla být vždy možnost, aby člověk nebo příslušný operátor mohl zbraň zastavit nebo danou akci přerušit.

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru s Michalem Zdobinským. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Zastavte robotické zbraně, vyzývají vědci. Technologie na vývoj autonomních zabijáků už existují Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.