Zastavení ruských dodávek plynu na Ukrajinu podle RWE a ministra Mládka Česko neohrozí

Skupina RWE, která v České republice distribuuje zemní plyn uvedla, že by aktuální přerušení ruských dodávek plynu na Ukrajinu nemělo zkomplikovat dodávky českým zákazníkům. Energetická společnost má totiž zásobníky naplněné a na evropském trhu je zásob plynu dostatek. O vyhlídkách pro Českou republiku včera informoval mluvčí RWE Martin Chalupský. Obavy o narušení dodávek plynu nemá ani ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Stejného názoru je i další společnost MND, která v České republice plyn také skladuje. 

Rusko včera přerušilo dodávky zemního plynu na Ukrajinu do doby, než Kyjev za další dodávky suroviny zaplatí předem. Podle ruské státní plynárenské společnost Gazprom tak existuje „vážné riziko“ narušení tranzitu ruského plynu dál do Evropy během zimního období.

Na české zákazníky RWE ale tyto informace nemají podle Chalupského vliv. Mluvčí to odůvodnil tím, že firma kupuje plyn na dobře zásobeném evropském trhu do Česka navíc proudí ruský plyn i takzvanou severní cestou přes Německo. Znovu připomněl, že podzemní zásobníky RWE jsou připraveny jak na topnou sezonu, tak i na případné výpadky v dodávkách.

„V této chvíli nehrozí České republice ani našim zákazníkům žádný problém ve spojitosti s aktuálním přerušením ruských dodávek plynu pro Ukrajinu,“ potvrdil také obchodní ředitel společnosti MND Ludvík Baleka. Firma, která se vedle skladování plynu zabývá také těžbou suroviny na Moravě, má své zásobníky plné z 85 procent.

Česká republika dováží většinu plynu z Ruska. Vedle cesty přes Ukrajinu a Slovensko má napojení na plynovod Nord Stream, který vede po dně Baltského moře a přes Německo.

„Pro Českou republiku není tranzit přes Ukrajinu fatální. V případě potřeby jsme schopni dovézt ruský plyn Nord Streamem. Máme také zásobníky, dodávky z Norska a jsou možné i nákupy na spotových trzích v západní Evropě,“ řekl ministr Mládek. Přerušení dodávek na Ukrajinu podle něj nicméně dobrou zprávou není. „Podporujeme stanovisko slovenské vlády a pana premiéra (Roberta) Fica, že tranzit přes Ukrajinu by měl být zachován,“ dodal. Možné omezení přepravy plynu přes Ukrajinu by v budoucnu způsobilo pokles příjmů Slovenska z poplatků za tranzit ruského plynu dále do západní Evropy.

Rusko naposledy pozastavilo dodávky zemního plynu na Ukrajinu letos v létě, protože se obě strany neshodly na ceně suroviny. Ukrajina tak přestala plyn od července odebírat. Zásobování se obnovilo až 12. října, když Gazprom podepsal s ukrajinským partnerem Naftogaz konečnou dohodu o prodeji plynu Ukrajině na zimní období. Do včerejších osmi hodin Ukrajina dostala podle Gazpromu všechen plyn, který si předplatila, a žádná nová platba předem nebyla provedena.

Vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem jsou mimořádně napjaté od doby, kdy Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a začalo podporovat proruské povstalce na východě Ukrajiny. Dřívější rusko-ukrajinské spory o plyn měly dopady i na dodávky do Evropy.

 

Zdroj: ČTK

Zastavení ruských dodávek plynu na Ukrajinu podle RWE a ministra Mládka Česko neohrozí  Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.