Zapomeňte na Model 3, Tesla potřebuje uspíšit Model Y

Americká automobilka Tesla je na cestě ke svému prvnímu masově vyráběnému elektromobilu za dostupnou cenu. Na začátku dubna letošního roku představila sedan Model 3. Podle magazínu Business Insider ale tento sen může narušit fakt, že lidé si oblíbili SUV a crossovery a prodeje menších osobních automobilů klesají. Než představí Tesla své SUV, může mít tvrdou konkurenci.

Jiné automobilky už tento fakt vzaly na vědomí a do značné míry se odklání od výroby sedanů a silně investují do výroby sportovně užitkových vozů (SUV) a terénních aut. Příkladem může být i česká automobilka Škoda Auto, která nedávno představila své druhé SUV v pořadí - Škoda Kodiaq. Tesla má ve svém repertoáru také jedno SUV, a to Model X, jenže ten stojí 100 tisíc dolarů (skoro 2,5 milionů korun), a je tak pro většinu lidí naprosto nedostupné. 

Generální ředitel automobilky Elon Musk nicméně v červenci přišel se svým Masterplanem, ve kterém slibuje, že pod značkou elektromobilů chce vyrábět i větší auta. Jedno z nich má být i cenově dostupný pickup nebo SUV s názvem Model Y.

Nejprve ale musí odbavit slíbený Model 3. To může nějakou dobu trvat. Výrobce elektromobilů už eviduje přes 370 tisíc objednávek na toto auto, které se má prodávat za 35 tisíc dolarů (zhruba 830 000 Kč). Tito zájemci přitom o samotném vozu zatím moc netuší. Druhá část jeho odhalení se má uskutečnit až příští rok, kdy bude zahájena i jeho výroba. K prvním zákazníkům se tak dostane až někdy v roce 2018. Časový plán Modelu Y ještě ale automobilka ani nepředstavila. Jedna věc je však podle Business Insideru jistá. V době, kdy Model Y bude teprve představovat, bude mít Tesla v elektrických SUV už velmi silnou konkurenci.

Například největší americká automobilka General Motors plánuje představit do konce tohoto roku svůj plně elektrický crossover s názvem Bolt, který se v USA bude prodávat za 37 500 dolarů (bez daňových úlev). Audi i Hyundai pak plánují představit svá elektrická SUV do konce roku 2018. Volvo si klade za cíl nabídnout alespoň dvě plně elektrická vozidla do roku 2019 , z nichž jedno by měla být crossover nebo SUV. Volkswagen dokonce plánuje nabídnout pět elektrických vozidel do roku 2020 a více než jedno z nich bude pravděpodobně crossover nebo SUV. I od Mercedesu se očekává, že předvede elektrické SUV na pařížském autosalonu letos v říjnu, které by mohlo jít do výroby roku 2019.

Ačkoliv je Tesla podobně jako například Apple značkou, která se pojí k značné fanouškovské základně, a tedy i k loajalitě, může se stát, že si na cenově dostupné SUV od Tesly část zákazníků prostě počká. I tak by podle Business Insoderu neměla otálet a pustit se rychle do Modelu Y.

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

 

 

Zapomeňte na Model 3, Tesla potřebuje uspíšit Model Y Foto: Twitter

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.