Zaorálek věří v pokračování výborných vztahů s Rakouskem, pogratuloval Kurzovi

Český ministra zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) pogratuloval dosavadnímu ministrovi zahraničí Rakouska lidovci Sebastianovi Kurzovi k vítězství v nedělních předčasných parlamentních volbách. Věří v pokračování výborných vztahů mezi oběma zeměmi. Úspěch popřáli Kurzovi především předsedové českých programově spřízněných stran. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se podle mluvčího vlády Martina Ayrera k rakouským volbám vyjadřovat nebude.

„Společně jsme zahájili renesanci česko-rakouských vztahů. Věřím, že ve výborných sousedských vztazích budeme pokračovat,“ sdělil Zaorálek. Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek napsal, že gratuluje sesterské lidové straně a Kurzovi k vítězství a přeje jim úspěšné jednání o koalici. „Doufám, že na našem příštím setkání už bude kancléřem,“ uvedl.

Vítězství Kurze přičítají někteří čeští politici jeho snaze o omezování migrace. „Ukazuje se, že lidé odmítli příliš vstřícnou politiku dosud vládnoucích sociálních demokratů, kterým už nepomohl ani pozdější následný obrat. Pro nás z toho plyne jasné poučení, a to, že nelze podceňovat obavy obyvatel Evropy a házet je za hlavu se slovy, že je to falešné vyvolávání strachu,“ řekl předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Sympatie vyvolává Kurz u šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten napsal, že se s ním dvakrát setkal jako ministr financí. „Měl jasný názor na migraci a hlavně jednal, když inicioval zavření balkánské trasy. Voliči ho ocenili také za to, že konečně řekl, že zájmy rakouských občanů jsou na prvním místě, což je úplně jiný postoj než u Merkelové,“ myslí si Babiš. Hlasy pro Svobodné ukazují, že Rakušané mají dost multikulturních experimentů a chtějí se cítit bezpečně, míní.

Také podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je výsledek voleb odrazem přístupu rakouských lidovců k migrantům a reakcí na „vítačskou politiku“ bývalé koalice. „Rakouští lidovci nejsou německá CDU Angely Merkelové,“ poznamenal. Podle předsedy SPD Tomia Okamury voliči v Rakousku vyjádřili nesouhlas s tragickou imigrační politikou EU. Úspěch Svobodných podle něj dokazuje, že Okamurova SPD není se svými názory osamocena, a vyzval, aby čeští voliči rozhodovali obdobně.

Kurzova Rakouská lidová strana získala podle předběžných konečných výsledků zveřejněných ministerstvem vnitra 31,4 procenta hlasů. Pozici druhé nejsilnější strany přisoudily výsledky, v nichž ale není započítán rekordní počet korespondenčních hlasů, protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ) se ziskem 27,4 procenta. Třetí skončili sociální demokraté s podporou 26,7 procenta hlasujících.

Výsledek přes třicet procent pro Kurzovu stranu podle zahraničního experta TOP 09 Marka Ženíška nikdo neočekával. „ÖVP je členem Evropské lidové strany jako my, mám radost o to větší,“ sdělil.

„Rakouští voliči jednoznačně podpořili tři tradiční strany, které rakouskou politiku spoluurčují už více než padesát let,“ komentoval dění v sousedním Rakousku na sociálních sítích šéf ODS Petr Fiala. Také on pogratuloval Rakouské lidové straně. „Je to příležitost posílit spolupráci zemí visegrádské čtyřky a Rakouska,“ napsal.

 

 

Zdroj: ČTK

Zaorálek věří v pokračování výborných vztahů s Rakouskem, pogratuloval Kurzovi Foto: Wikimedia Commons: Lubomír Zaorálek

reklama

Další články

  1. 15. nejvytíženějších letišť Evropy

    Společnost ·

    Evropský statistický úřad Eurostat publikoval údaje o nejvytíženějších evropských letištích. Jaká města v uplynulém kalendářním roce odbavila největší podíl cestujícíc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.