Začíná proces s Lagardeovou. Kvůli sporné arbitráži jí hrozí 10 let vězení

V Paříži dnes začíná proces s ředitelkou Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeovou kvůli sporné arbitráži z roku 2008, kdy byla francouzskou ministryní financí. V případě prokázání viny jí hrozí rok nebo až deset let vězení, v takovém případě by MMF zažil krizovou situaci ve svém nejvyšším vedení. Proces před zvláštním Republikovým soudním dvorem, složeným ze soudců a několika členů parlamentu, má trvat do 20. prosince.

Případ se týká arbitráže, která přiřkla celkem 403 milionů eur ze státní pokladny podnikateli Bernardu Tapiemu v jeho dlouholetém sporu s bankou Crédit Lyonnais. Lagardeová jako ministryně financí tehdy rozhodla, že Tapieho vleklý spor s bankou se bude řešit v rozhodčím řízení, což je považováno za velice neobvyklé.

Lagardeové je kladeno za vinu, že zneužila svého postavení a že arbitráží připravila stát o peníze.

Šedesátiletá Lagardeová, která stojí v čele MMF od července 2011, vinu odmítá. Pokud jí bude prokázána pouze nedbalost, hrozí jí až rok vězení. Jestliže se prokáže její přímý podíl na podvodu, pak by mohla dostat až desetiletý trest vězení.

Francouzský podnikatel Tapie, který byl mimo jiné v polovině 90. let odsouzen za korupci ve fotbale, se s bankou Crédit Lyonnais soudil od roku 1993. Požadoval kompenzaci za to, že ho tato státní finanční instituce připravila na počátku 90. let o 285 milionů eur při koupi jeho podílu v německém výrobci sportovního zboží Adidas.

 

 

Zdroj: ČTK

Začíná proces s Lagardeovou. Kvůli sporné arbitráži jí hrozí 10 let vězení Foto: Christina LAGARDEOVÁ; Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.