Začíná populární filmový festival v Cannes

Dnes večer se v jihofrancouzském městě Cannes uskuteční slavnostní zahájení 68. ročníku tamního mezinárodního filmového festivalu. Úvodním snímkem bude francouzské drama režisérky Emmanuelle Bercotové s názvem La Tête haute. Festival tradičně potrvá dvanáct dní, na závěr budou tradičně uděleny filmové ceny. 

Canneský festival otevře po více než 25 letech film režírovaný ženou. Naposledy to byl na 40. ročníku festivalu film Un homme amoureux od režisérky Diane Kurys. 

Pro letošní rok předsedají hlavní porotě bratři Joel a Ethan Coenové, autoři snímků Big Lebowski, Fargo nebo Bratříčku, kde jsi? Kromě nich rozhodnou o výherci Zlaté palmy herečky Sophie Marceauová, Sienna Millerová či Rossy de Palma nebo malijská zpěvačka Rokia Traoréová. Čestnou Zlatou palmu za přínos světové kinematografii letos obdrží francouzská režisérka Agnès Vardaová.

O hlavní cenu se bude ucházet celkem 19 snímků z větší části natočených evropskými tvůrci, jako je Paolo Sorrentino, Nanni Moretti nebo Yorgos Lanthimos. Neznamená to však, že na červeném koberci budou chybět hollywoodské hvězdy. Mezi ty nejočekávanější patří například herci Tom Hardy, Michael Fassbender a herečka Charlize Theronová, která uvede 21. května spolu s režisérem Georgem Millerem snímek Šílený Max: Zběsilá cesta.

Česká kinematografie bude lestos zastoupena pouze v sekci Cinéfondation s krátkým filmem Retriever, který natočili studenti pražské Filmové a televizní fakulty (FAMU).

 

 

Zdroj: BBC, ČTK, Zet

Začíná populární filmový festival v Cannes Foto: ČTK/ABACA/ShootPix

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.