Začíná platit Trumpův imigrační dekret. Do USA se uprchlíci dostanou jen přes příbuzné

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa stanovila nová kritéria pro žadatele o vízum ze šesti vybraných, převážně muslimských států a pro všechny uprchlíky. Úřady po zájemcích o vstup na americké území budou vyžadovat, aby doložili, že mají v USA blízké příbuzné nebo obchodní zájmy. Dnes začíná platit část Trumpova protiimigračního dekretu, jehož částečné uplatňování umožnil v pondělí nejvyšší soud USA.

Podle nových pokynů zaslaných americkým velvyslanectvím a konzulátům ve středu musejí žadatelé o vízum z šesti dotyčných zemí prokázat, že mají v USA už rodiče, manžele, nezletilé či dospělé dítě, zetě nebo snachu či sourozence, uvedla agentura AP.

Na prarodiče, vnoučata, tety a strýce, neteře a synovce, bratrance a sestřenice, švagry a švagrové, zasnoubené osoby a další vzdálenější příbuzné se už nepřihlíží.

Vízové opatření se dotýká občanů Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska.

Výnos, který se v původní podobě týkal také Iráku, prezident poprvé vydal v lednu a než jeho dekret kvůli diskriminaci zablokovaly soudy, vyvolal Trumpův krok zmatky na letištích. Očekává se, že něco podobného může nastat i nyní.

Mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová se obavy snažila rozptýlit, když řekla, že USA budou informovat cestující i příslušné organizace, aby byl „profesionálním a organizovaným způsobem zajištěn pořádek“

Právníci však mají pochyby zejména kvůli klauzuli, kterou nejvyšší soud podmínil výběr osob, jimž bude vstup do země umožněn. Musejí totiž prokázat vztahy v USA bona fide, tedy v dobré víře. Podle stanice Fox News odborníci stále konzultují s ministerstvem spravedlnosti výklad této podmínky.

Loni do USA z vybraných zemí podle ministerstva zahraniční přijelo jenom něco přes 110.000 turistů. Právník z imigračního oddělení Matthew Kolken řekl, že lidem z těchto zemí se obecně málokdy vydávají víza, protože obtížně dokazují, že se vrátí do podmínek občanského konfliktu ve své zemi.

 

 

Zdroj: ČTK

Začíná platit Trumpův imigrační dekret. Do USA se uprchlíci dostanou jen přes příbuzné Foto: arindambanerjee / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Euro vystoupilo na desetiměsíční maximum

    Byznys ·

    Euro se ve středu vůči dolaru dostalo až na desetiměsíční maximum 1,1332 dolarů. K růstu jednotné evropské měny napomohly výroky guvernéra Evropské centrální banky (EC…

  2. BBC: Trumpa vnímá pozitivně pouze Rusko a Izrael

    Společnost ·

    Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa je ve světě značně nepopulární. Pozitivně jej vnímají pouze Rusko a Izrael. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.