Zaměstnavatelé podceňují lidi nad 50 let, záměrně jim nutí práci na dobu určitou

Starší lidé nad 50 let se na trhu práce potýkají s novým fenoménem. Jde o takzvanou prekarizaci, tedy o práci na dobu určitou. Ta se přitom lidem v předdůchodovém věku nevyplatí. Monika Červíčková ze Sdružení Plus 50 na rádiu Zet hovoří o tom, jak by se tito lidé měli zachovat, aby získali teoretickou šanci získat pracovní poměr na dobu neurčitou. 

„Řada zaměstnavatelů využívá takové ty pobídky k zaměstnání lidí ohrožených na trhu práce. Tam samozřejmě patří lidé z generace plus padesát, plus šedesát, ale tyto pobídky jsou vlastně časově omezené,“ řekla Červíčková. Zaměstnavatelé tak uzavřou pracovní smlouvu na dobu trvání finanční podpory. Po vypršení této lhůty pracovní poměr ovšem ukončí. Pro lidi v předdůchodovém věku to znamená, že se opět musí vrátit na Úřad práce.

„Z řad našich klientů máme odezvy, že je lidem nabízena práce s uzavřením smlouvy na dobu určitou. Oni nemají v podstatě možnost se proti tomu bránit. Řada z nich zvlášť po delší době registrace na Úřadu práce velmi ráda přijme i tyto podmínky,“ sdělila Červíčková na rádiu Zet.

Jak se tedy lidé nad padesát let mají zachovat, aby měli alespoň teoretickou šanci pro získání práce na dobu neurčitou? Červíčková říká, že svým klientům radí, aby se do smlouvy na dobu neurčitou od samého začátku příliš netlačili. Nejprve se tak musí zapracovat a ukázat svému „chlebodárci“ jejich schopnosti a přínos pro samotnou firmu. „Až poté doporučujeme, aby zahájili jednání a aby upozornili na to, jaký přínos mají pro firmu. Na základě toho pak požádají, že by chtěli převést smlouvu na dobu neurčitou. Ne vždy se to povede, záleží na vůli zaměstnavatele. Toto jednání je ale určitě dobré zahájit,“ uvedla Červíčková.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Monikou Červíčkovou ze Sdružení Plus 50. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Zaměstnavatelé podceňují lidi nad 50 let, záměrně jim nutí práci na dobu určitou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR testovala nový systém protivzdušné obrany

    Společnost ·

    Severní Korea v nedli oznámila, že provedla test nového systému protivzdušné obrany. Na zkoušku dohlížel osobně vůdce KLDR Kim Čong-un, který zároveň nařídil masovou v…

  2. Italský soud zrušil zákaz aplikace Uberu v zemi

    Byznys ·

    Římský soud zrušil svůj zákaz používání aplikace společnosti Uber pro alternativní taxislužbu Uber Black v Itálii. O zákazu soud rozhodl na počátku dubna kvůli žalobě …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.