Založit společnost s ručením omezeným bude levnější

Společnosti s ručením omezeným budou pravděpodobně osvobozeny od soudního poplatku za první zápis do obchodního rejstříku. Sníží se i náklady nutné k založení takovéto společnosti z 11 300 korun na 2 700 korun. Počítá s tím novela zákona o soudních poplatcích, kterou v úterý podpořila Sněmovna v prvním kole. Před dalším schvalováním změny projedná ústavně právní výbor dolní komory.

Snížení nákladů nutných k založení společností je jednou z podmínek Evropské komise, které jsou členské státy EU povinny splnit pro čerpání peněz ze strukturálních a investičních fondů, připomněl poslancům ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Cílem změny je zjednodušení a zlevnění založení společnosti s ručením omezeným a podpora rozvoje podnikání. Pokles příjmů z vybraného soudního poplatku ministerstvo předběžně odhadlo na 23 až 35 milionů korun.

Současné náklady na založení společnosti s ručením omezeným v Česku podle ministerstva více než trojnásobně převyšují částku požadovanou Evropskou komisí. Notáři se platí odměna nejméně 4 000 korun za sepsání zakladatelské listiny či smlouvy, soudu potom 6 000 korun za prvozápis do rejstříku. Správní poplatek za případné ohlášení živnosti stojí dalších 1 000 korun. V případě, že notář provádí zápis, platí se mu dalších 300 korun.

Novela má podle ministra zavést také dědické osvědčení v rámci celoevropského systému a umožnit, aby ochranná opatření v jednom členském státě mohla být uplatněna i v jiném.

Ministerstvo v novele původně navrhovalo zpoplatnění žalob o náhradu škody, které lidé podávají na stát kvůli nezákonným rozhodnutím či nesprávnému úřednímu postupu. Vláda to ale odmítla. Ministerstvo chtělo zavést za žaloby na stát o náhradu škody poplatek ve výši 2 000 korun. Argumentovalo tím, že počet těchto žalob na stát neustále roste a že jsou zneužívány k šikaně státu. Se zpoplatněním řízení ale nesouhlasilo jak ministerstvo práce a sociálních věcí, tak i ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

 

Zdroj: ČTK

 

Založit společnost s ručením omezeným bude levnější Foto: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

reklama

Další články

  1. Indie zrušila tendr na dodávky českých pušek

    Byznys ·

    Česká zbrojovka z Uherského Brodu nedodá desetitisíce pušek na přezbrojení indické armády. Indové totiž zrušili tendr, ve kterém se česká firma dostala do užšího výběr…

  2. Řecko je v krizi, jeho kinematografie nikoliv

    ·

    ​​​​Řecká ekonomická krize trvá už přes 5 let a po nedělním referendu je budoucnost země stále nejasná. To však neplatí pro řeckou kinematografii, která na 50. ročníku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.