Zakázání kouření v restauracích je podle Kalouska další opatření proti živnostníkům

Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek považuje v pátek schválený protikuřácký zákon za další regulaci podnikání. Novinářům ve Sněmovně řekl, že za normálních okolností by pro normu hlasoval, v pátek ale postupoval opačně kvůli tomu, že jde o další z regulačních opatření namířených kabinetem ČSSD, ANO a KDU-ČSL proti živnostníkům. Sněmovní klub jeho strany neměl k hlasování stanoven jednotný postup.

„Osobně bych v normální situaci protikuřácký zákon klidně podpořil, ale v období úporné války vlády proti všem živnostníkům jsem nechtěl hlasovat pro další regulační a represivní opatření,“ uvedl. Poznamenal, že i pro něj je prioritou ochrana zdraví. V případě kuřáctví by ale podle něj měla platit hlavně osobní zodpovědnost. „Nikoho neochráníte před jeho vlastní neodpovědností. Tu odpovědnost bychom měli především každý cítit sám za sebe,“ konstatoval.

Skutečnost, že norma zatíží restauratéry, v pátek nepřímo potvrdil předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, když vítal, že na restauratéry nakonec nedopadne navrhovaná povinnost nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlacinější alkoholický nápoj o stejném objemu. „Vzhledem k tomu, že jsme restaurace už zatížili dost tímto zákonem, tak si myslíme, že je dobře, že tato věc nebyla přijata,“ řekl. Kalousek tuto úlevu odmítl komentoval. „To zásadní bylo schváleno,“ konstatoval.

Zákon, který ještě musí schválit Senát a podepsat prezident, zakotvuje úplný zákaz kouření v restauracích či barech. Hostinští nebudou moci zřizovat ve svých podnicích kuřárny. Pro restaurační zahrádky zákaz kouření neplatí.

Návrh protikuřáckého zákona připravilo ministerstvo už v roce 2013, vláda ho přijala loni. Letos v květnu Sněmovna ale zákon neschválila, a to i hlasy koaličního hnutí ANO. Kontroverzním bodem se stala hlavně přijatá změna poslance ODS Marka Bendy, díky níž by mohly v restauracích vznikat kuřárny. Kabinet v květnu schválil nový Němečkův návrh, který obsahoval i některé pozměňovací návrhy poslanců. Tentokrát se pro jeho podporu našlo dost hlasů.

 

 

Zdroj: ČTK

Zakázání kouření v restauracích je podle Kalouska další opatření proti živnostníkům Foto: ČTK/Šimánek Vít: Miroslav Kalousek

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.