„Zakladatel bitcoinu si zaslouží Nobelovu cenu, ať už je to kdokoliv,“ říká Martin Stránský

Tento týden obletěla svět zpráva o odhalení identity tvůrce digitálního peněžního systému bitcoin. Má jím být australský podnikatel Craig Wright, který to uvedl v rozhovoru pro BBC a poskytl i důkazy, které jeho slova potvrzují. Část bitcoinové komunity však jeho důkazům stále nevěří a zdá se, že jejich pochyby sílí. Zakladatele společnosti World BTC Business Martin Stránský v pořadu Tržní okénko uvedl, že by si tvůrce bitcoinu zasloužil získat Nobelovu cenu, ať už je to kdokoliv.

Téma kryptoměny bitcoin se poslední dobou opět dostává do popředí. Nejen, že jeho cena opět mírně narůstá a nyní se pohybuje okolo 450 dolarů za bitcoin, ale na začátku týdne se také Craig Wright označil za jeho tvůrce. Do nynějška se přitom vynálezce bitcoinu vystupoval pod pseudonymem Satoši Nakamoto.

„Nevím, jestli je to pravda nebo mediální humbuk. Pokud je skutečně zakladatelem bitcoinu, tak je v mých očích génius. Když si představíte, že ten, kdo to skutečně založil, vytvořil de facto nové průmyslové odvětví, které už má svoje jméno. Všem firmám kolem bitcoinu a finančních služeb se říká fintech. Je to úplně nová věc. Jestli to udělal, tak si zaslouží Nobelovu cenu,“ řekl Stránský Lukášovi Kovandovi 

Co ale může znamenat pro bitcoin odhalení identity zakladatele? Podle Stránského to na jeho cenu zatím žádný vliv nemělo. „Byl-li by zakladatel znám a tvrdil, že umí systém nějakým způsobem ovládnout, tak to samozřejmě bitcoin velmi poškodí,“ upozornil, ale zároveň dodal, že by tím byl tvůrce sám proti sobě, kdyby pohřbil to, co vybudoval.

Odhaduje se, že by Wright mohl vlastnit sedminu všech světových bitcoinů. V současné době je pak podle Stránského vytěženo 15 milionů bitcoinů. Existují ale i konspirační teorie, které tvrdí, že za bitcoinem stojí tajné služby. „Slyšel jsem to, nemám pro to důkaz. Opět opakuji, pokud to udělaly a měly tento cíl, tak si zaslouží ty tajné služby Nobelovu cenu,“ řekl Stránkský.

Česká republika je jakýmsi průkopníkem, co se týče bitcoinových inovací. „Celou infrastrukturou, která se kolem toho buduje, všemi firmami, které vznikají kolem fintechu, je na tom Česká republika velmi dobře...Chtěl bych, aby tady byly vytvořeny špičkové podmínky pro to, aby tento nový obor, který ještě nemá ve světě žádného dominantního lídra, mohl v Čechách vyrůst,“ řekl Stránský.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy zakladatel společnosti World BTC Business Martin Stránský, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Zakladatel bitcoinu si zaslouží Nobelovu cenu, ať už je to kdokoliv,“ říká Martin Stránský Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.