Zakladatel Amazonu Jeff Bezos plánuje postavit závod na výrobu vesmírných raket

Miliardář Jeff Bezos, který je zakladatelem amerického internetového obchodu Amazon, plánuje na Floridě zahájit výstavbu závodu na výrobu vesmírných raket. Rovněž se tam chystá obnovit odpalovací rampu. Bezos tak chce konkurovat společnosti SpaceX, jejímž vlastníkem je další americký miliardář a zakladatel firmy vyrábějící elektromobily Tesla Elon Musk. Bezos seznámil veřejnost se svými plány na včerejší tiskové konferenci na mysu Canaveral.

Bezosův podnik ponese název Blue Origin. Do výstavby závodu, který má stát v sousedství Kennedyho vesmírného střediska, hodlá Bezos investovat více než 200 milionů dolarů (4,8 miliardy Kč). Rakety by měly být odpalovány ze zrekonstruovaného odpalovacího centra vojenského letectva na mysu Canaveral, jižně od kosmodromu NASA.

Výrobce letecké techniky Boeing minulý týden otevřel v Kennedyho vesmírném středisku montážní závod pro komerční kosmické lodě. Oba projekty, tedy Blue Origin a projekt Boeingu, získaly finanční podporu státu a místních a regionálních agentur pro ekonomický rozvoj. Florida na tyto účely zatím vynaložila dvě miliardy dolarů (48 miliard Kč), aby přilákala do státu letecké firmy.

Blue Origin už vyvíjí a testuje malou raketu s názvem New Shepard, která může dosáhnout výšky až 62 kilometrů nad zemským povrchem. Novější rakety by podle agentury Reuters měly být schopny dosáhnout výšky 400 kilometrů, a dostat se tak až na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Firma také provozuje společný podnik na vývoj motorů se společnostmi Lockheed Martin a Boeing.Zdroj: ČTK

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos plánuje postavit závod na výrobu vesmírných raket Foto: ČTK/AP/Phelan M. Ebenhack: Jeff Bezos

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.