Zahraniční tisk: Západ se neshodne s Ruskem na příčině pádu ruského letadla

Zahraniční média píší 6. listopadu o tom, že Velká Británie i USA tvrdí, že ruské dopravní letadlo zničila nad Egyptem nastražená bomba teroristů. Oba státy se tak dostávají do rozporu s Ruskem, podle kterého je takové tvrzení předčasné. Světová média si také všímají toho, že americké ministerstvo obrany utratilo za nepovedený výcvik syrských vojáků proti hnutí Islámský stát 380 milionů dolarů. Výcvik přitom ukončilo jen 145 vojáků z nichž jen devadesát nyní bojuje v Sýrii

Britský premiér David Cameron považuje za stále pravděpodobnější, že ruské dopravní letadlo zničila nad Egyptem nastražená bomba teroristů. Svým prohlášením se tak ministerský předseda Velké Británie, stejně jako americký prezident Barack Obama, který je stejného názoru, dostali do rozporu s Ruskem, podle kterého jsou podobná tvrzení předčasná. Velká Británie, Irsko, Německo a Nizozemsko zrušily lety svých aerolinií z egyptského Šarm aš-Šajchu, odkud havarovaný stroj minulý týden odlétal. Spekuluje se o tom, že výbušninu Islámského státu na palubu dostal pracovník firmy, která zajišťuje nakládání zavazadel. Přeprava britských turistů začne dnes, budou si ale smět s sebou brát pouze příruční zavazadla. Pokud se atentát prokáže, bude to podle agentury Reuters silná rána egyptské ekonomice, která je na turistech závislá.

 

Ruský letecký úřad pozastavil licence všem domácím dopravním letadlům typu Boeing 737. Zákaz letů se podle deníku The Moscow Times obnoví, až se prověří technický stav všech strojů. Rusové zároveň napsali americkému výrobci, že u těchto strojů potřebují modifikace kormidlovacího systému. Deník připomíná, že Boeing 737 je nejběžnější dopravní letadlo, kterého Američané od roku 1967 vyrobili více než osm tisíc kusů.

 

Předsedové stran německé vládní koalice vystoupili s jednotným názorem na přijímání migrantů a rychlejší zpracování jejich žádostí o azyl. Běženci z Albánie a Kosova budou požádáni, aby zůstali ve konkrétním místě určení. Podle kancléřky Angely Merkelové z CDU i Horsta Seehofera z CSU vzniknou v Německu další tři až pět uprchlických center – dvě z toho v Bavorsku. Pokud se uprchlíci z oblasti táborů vzdálí, automaticky tím přijdou o šanci na azyl, upozorňuje portál Deutsche Welle.  Běženci budou nově dostávat identifikační karty a budou si muset sami zaplatit jazykové kurzy. „Musíme ukázat, že jsme tolerantní země, která ovšem zároveň ctí svoji ústavu,” vysvětlila kancléřka Merkelová.

 

Odborníci z Organizace pro zákaz chemických zbraní dospěli k závěru, že letos v srpnu byla v Sýrii použita zakázaná zbraň hromadného ničení, chemický otravný plyn yperit. Podle slovenského deníku SME to včera uvedla belgická tisková agentura Belga. K použití yperitu v granátech došlo v severosyrské provincii Aleppo, byly při něm zraněny desítky lidí, ale není zatím jasné, která z bojujících stran konfliktu plyn nasadila.

 

V Římě začal soud se 46 členy organizované zločinecké skupiny Mafia Capitale, která v regionu hlavního města ovládala stavební zakázky včetně uprchlických center. Jak uvádí londýnský deník The Times, skupinu vedl Massimo Carminati, který přišel o jedno oko při přestřelce s policií už v osmdesátých letech. Bývalý fašista bývá spojován i s atentátem v Boloni, kde při útoku na nádraží v roce 1980 zemřelo 85 lidí.

 

Ve Středomoří končí největší vojenské cvičení Severatolantické alliance za posledních třináct let, upozorňuje webový portál Deutsche Welle. Stmelovacím manévrům několika členských zemí s více než 36 tisíci vojáky, veleli ze Sardinie Italové a aktuálně. Cvičení se zaměřilo na potenciální hrozbu z Ruska. Odborníci ovšem poukazují na to, že momentálně postupuje kupředu spíše Moskva a Aliance se jen snaží reagovat. Její cvičení bylo plánované dva roky dopředu, zatímco ruských manévrů se účastní i 80 tisíc vojáků a bývají vyhlášeny během několika týdnů.

 

Největší rakouská spolková země vyrábí 100 procent svojí spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů, všímá si deník The Guardian. Zemský hejtman Dolního Rakouska Erwin Pröll se pochlubil, že jeho region od roku 2002 investoval do solárních panelů a vodních elektráren na Dunaji 2,8 miliardy eur. Ve státě s 1,6 milionu obyvatel nyní vzniká 63 procent spotřebované elektřiny ve vodních a 26 procent ve větrných elektrárnách. Dalších devět procent elektrické energie se vyrábí z biomasy a dvě procenta ze slunečního záření. Zelené programy vytvořily v Dolních Rakousích 38 tisíc pracovních míst.

 

Deník USA Today tvrdí, že nepovedený program amerického ministerstva obrany na výcvik syrských bojovníků proti Islámskému státu vyšel státní rozpočet na dva miliony dolarů za jednoho válečníka. Pentagon na letošní program vyčlenil půl miliardy dolarů, ale po vyčerpání 380 milionů výcvik zrušil jako neefektivní. Program ukončilo jen 145 vojáků z nichž jen devadesát v současnosti bojuje v Sýrii. Americké ministerstvo obrany nicméně vysokou částku na jednoho nováčka rozporuje a uvádí, že řada nákladných zbraní a munice koupená v rámci výcviku, je stále v amerických skladech.

Zahraniční tisk: Západ se neshodne s Ruskem na příčině pádu ruského letadla Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.