Zahraniční tisk: Znovudobytí Mosulu bude trvat dva měsíce; Flyntovo tažení proti Trumpovi

Zahraniční média píší o tom, že dobytí severoirského Mosulu a porážka místní odnože Islámského státu potrvají zhruba dva měsíce. Uvedl to irácký generál Sirván Barzání. Kvůli špatnému počasí bude jeho armádě trvat dva týdny, než se dostane k samotnému městu. Světová média si dále všímají, že americký podnikatel Larry Flynt vypsal milionovou odměnu za video záznamy usvědčující prezidentského kandidáta Donalda Trumpa z neuctivého chování k ženám. Chce tak poukázat na pokrytectví Trumpovy kampaně.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v Berlíně hostí jednání o budoucnosti Ukrajiny. Kromě ruského prezidenta Vladimira Putina budou o naplnění takzvaných Minských dohod jednat také zástupci Francie a Ukrajiny. Německo nyní předsedá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která má na naplnění Minských dohod dohlížet. Portál veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle podotýká, že jde o první Putinovu návštěvu Německa od obsazení Krymu v roce 2014.

 

Poslanci britské Dolní Sněmovny by mohli zablokovat uplatnění článku 50 o vystoupení Británie z Evropské unie. Britský populární deník Daily Mirror upozorňuje, že když britská premiérka Theresa Mayová schválila parlamentní hlasování o konečné podobě uplatnění brexitu, umožnila poslancům odmítnout takzvanou tvrdou verzi odchodu. Ta předpokládá opuštění Evropského jednotného trhu a vysoké vývozní tarify. Podle dalšího britského deníku The Independent vyslala premiérka Mayová během jednání zatím nejjasnější signál, že její vláda tvrdou verzi Brexitu plánuje.

 

Ekvádor připustil, že zamezil Julianu Assengeovi přístup na internet. Australský zakladatel serveru Wikileaks žije už čtvrtým rokem na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ekvádorské úřady svůj krok vysvětlují tím, že stránky Wikileaks zveřejnily elektronickou poštu bývalé americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, a údajně se tak pokusily ovlivnit výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech, píše Deutsche Welle.

 

Americký podnikatel Larry Flynt vypsal milionovou odměnu za takzvané Trumpovy pásky. Jedná se o jakékoli záznamy podobné těm, na kterých se před lety newyorský realitní makléř sexisticky chlubil přitažlivostí pro ženy. Třiasedmdesátiletý vydavatel pornografického časopisu je pobouřen Trumpovým chováním k ženám a podle deníku USA Today chce poukázat na pokrytectví Trumpovy kampaně.

 

Irácký generál Sirván Barzání prohlásil, že dobytí severoirského Mosulu a porážka místní odnože Islámského státu potrvají zhruba dva měsíce. Kvůli nepříznivému počasí bude irácké armádě, která od pondělí postupuje s kurdskými pešmergy, trvat dva týdny, než se dostane k samotnému Mosulu, uvádí britský The Guardian. Už dříve stratégové irácké ofenzívy varovali, že následkem bojů můžou stovky tisíc běženců zamířit do Evropy. Britská zpravodajské agentura Reuters zároveň varuje, že bránící se jednotky Islámského státu nebudou zřejmě váhat před použitím chemických zbraní hromadného ničení.

 

Manželka syrského prezidenta Bašára Asada kritizovala údajnou předpojatost západních médií. Asma Assadová v rozhovoru pro ruskou státní televizi argumentovala případem mrtvých dětí v syrské vesnici Zara, jež měly být zabity povstalci z hnutí Al Nasrá. Prezidentova manželka se domnívá, že se o případu mělo referovat stejně jako o mrtvých dětech běženců ve Středozemním moři, zdůrazňuje moskevský deník The Moscow Times.

 

Z psychiatrického oddělení věznice v brazilském Sao Paulu uteklo pětapadesát trestanců. Vězni sami založili požár, při kterém se jim podařilo uniknout uvádí slovenský deník Pravda. Po celodenní akci se policii podařilo čtyřicet devět uprchlých vězňů zadržet, pátrání ovšem značně ochromilo oblast, kde přestala jezdit hromadná doprava a obchodníci svoje krámy raději zavřeli. V uplynulé době se jedná o třetí případ kdy vězeňská správa ztratila kontrolu nad odsouzenými.

Zahraniční tisk: Znovudobytí Mosulu bude trvat dva měsíce; Flyntovo tažení proti Trumpovi Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.