Zahraniční tisk: Země Afriky mohou v budoucnu znečišťovat ovzduší stejně jako Čína

Světová média dne 1. prosince informují o tom, že země Afriky mohou v budoucnosti způsobovat stejné znečištění ovzduší, jaké v současnosti generuje Čína. Uvedl to náměstek výkonného ředitele programu OSN pro životní prostředí Ibrahim Thiaw. Média si dále všímají rozšíření vojenských operací Velké Británie do Sýrie. Zítra o tom bude hlasovat Dolní sněmovna britského parlamentu. Pokud dojde ke schválení, tak Británie může do 48 hodin zahájit útoky proti pozicím Islámského státu. 

Velká Británie bude možná moci zahájit útoky na pozice Islámského státu do 48 hodin, míní britský deník The Times. Britský premiér David Cameron totiž oznámil, že Dolní sněmovna britského parlamentu bude o rozšíření vojenských operací Velké Británie do Sýrie hlasovat už zítra. Vůdce Labouristické strany Jeremy Corbyn totiž podle The Times vzdal své úsilí vojenské akci zamezit. Očekává se tedy, že nejméně 40 labouristických poslanců bude s britskou vojenskou přítomností v Sýrii souhlasit, což Cameronovi zajistí většinu nutnou pro konečný souhlas s vojenskou akcí, uzavírá The Times.

 

Francouzský premiér Manuel Valls zvažuje prodloužení výjimečného stavu i na období po 26. únoru, do kdy byl výjimečný stav původně odhlasován francouzským parlamentem, píše francouzský server 20 minutes. Valls připomněl, že výjimečný stav je třeba zahrnout také do ústavy. Přestože podle jeho slov toto opatření omezuje část svobody francouzského lidu, jeho konečným cílem je svobodu chránit. Absolutní zákaz demonstrací v pařížském regionu Ile-de-France přitom skončil podle plánu v pondělí. Pařížská policie však může i nadále zavádět jednorázová opatření.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro dnes americký prezident Barack Obama vyzval Turecko a Rusko, aby se soustředily na společného nepřítele, kterým je Islámský stát. Vztahy Turecka a Ruska se totiž výrazně zhoršily poté, co Turecko minulý týden sestřelilo ruský vojenský letoun, který měl narušit turecký vzdušný prostor. Obama zdůraznil, že nyní je v první řadě potřeba nalézt politické řešení konfliktu v Sýrii.

 

V souvislosti se světovou klimatickou konferencí COP21 v Paříži francouzský deník Le Monde varuje, že země Afriky mohou v budoucnosti způsobovat stejné znečištění ovzduší, jaké v současnosti generuje Čína. Jak uvedl náměstek výkonného ředitele Programu OSN pro životní prostředí Ibrahim Thiaw, rostoucí znečištění ovzduší je důsledkem demografického a ekonomického růstu Afriky. Kontinent tak musí investovat více úsilí do takzvaného čistého průmyslu.

 

O průběhu klimatického summitu OSN v Paříži informuje také španělský deník El País. Účastníci konference se shodli na tom, že jedinou možností řešení globálního oteplování je takzvaná zelená ekonomika. Spojené státy a Čína už vyzvaly ostatní země k dohodě, která bude vždy po pěti letech revidována. Obě mocnosti navíc přijaly odpovědnost za řešení problému a nabídly svou pomoc rozvojovým zemím. Francouzský prezident François Hollande na summitu řekl, že energetická transformace je morální povinností.

 

Server americké televizní stanice CNN /SÝ EN EN/ píše o tom, že příčinou havárie letadla společnosti Air Asia /ÉR EJŽA/, k němuž došlo loni v prosinci, byla technická závada palubního počítače. Při nehodě zahynulo všech 162 lidí na palubě. Ze záznamů o údržbě vyšetřovatelé zjistili, že stejná závada byla před nehodou zjištěna už třiadvacetkrát. Nikdo však vadnou součástku neopravil. Chybná reakce posádky letadla na poruchu podle vyšetřovatelů způsobila, že se letadlo stalo neovladatelným a zřítilo se do moře.

 

Britský deník The Guardian uvádí, že americký deník International New York Times obvinil thajskou tiskárnu z toho, že článek o špatném stavu thajské ekonomiky nahradila bílým místem. Článek na titulní straně deníku měl informovat o stagnující thajské ekonomice a o vysoké zadluženosti thajských domácností. V zemi ovládané vojenskou juntou však byl kvůli cenzuře odstraněn. Nejde přitom o první takový případ, v září stejná tiskárna neotiskla článek o nemocném thajském králi, upozorňuje The Guardian.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Země Afriky mohou v budoucnu znečišťovat ovzduší stejně jako Čína Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.