Zahraniční tisk: Zdvojnásobil se počet uprchlických dětí, které cestují samy

Zahraniční média si všímají, že od začátku letošního roku zdvojnásobil počet dětí, které se samy vydávají na cestu ze severní Afriky do Itálie. Malé děti totiž nemohou být legálně poslány zpět domů a toho využívají jejich rodiny. Světová média dále vyvrací zprávu o abdikaci japonského císaře Akihita.

Francouzský prezident a hlavní generál François Hollande se dnes zúčastnil tradiční vojenské přehlídky na pařížských Champs-Elysées. 14. červenec je totiž francouzským národním svátkem výročí dobytí Bastilly, které je považováno za konec starého režimu a začátek Velké francouzské revoluce a sociálních změn společnosti (14. července 1789). Oslavy kvůli zvýšené teroristické hrozbě doprovází přísná bezpečnostní opatření. Kromě francouzského premiéra Manuela Vallse a ministra obrany Jeana-Yvesa Driana se oficiálního defilé zúčastnil také novozélandský premiér John Key a americký ministr zahraničí John Kerry, informoval francouzský deník Le Figaro.

 

Islámský stát prostřednictvím agentury Amaq oznámil smrt Omara Šíšáního, bývalého gruzínského vojáka a jednoho z vůdců IS v Iráku a Levantě. Agentura však neupřesnila, kdy byl vůdce zabit. V případě, že se informace potvrdí, znamenalo by to další citelný zásah této organizaci, protože třicetiletý Šíšání byl jejím stratégem a ikonickou osobností, píše portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Spojené státy o jeho smrti spekulovaly i po březnových náletech.

 

Americký deník USA Today publikuje výsledky ankety veřejného mínění týkající se rasismu, které ukázaly, že většina Američanů považuje rasovou diskriminaci za problém. Více než polovina dotazovaných rasismus zaměřený proti lidem černé pleti dokonce označila za vážný problém. Názor veřejnosti ovlivnilo nedávné zabití dvou Afroameričanů policisty a zastřelení pěti policistů v Dallasu. V jiné anketě 69 % respondentů označilo vztahy mezi rasami za velmi špatné. Šetření se zúčastnilo téměř 8 tisíc lidí.

 

Britský deník The Times poukazuje na skutečnost, že se od začátku letošního roku zdvojnásobil počet dětí, které se samy vydávají na nebezpečnou cestu ze severní Afriky do Itálie. Malé děti totiž nemohou být legálně poslány zpět domů a toho využívají jejich rodiny. Agentura OSN pro uprchlíky uvedla, že v letošním roce se tak do Itálie na vratkých lodích a gumových člunech dostalo více než 11,5 tisíce dětí, což je 15 % ze všech 77 tisíc uprchlíků.

 

Jmenování Borise Johnsona ministrem zahraničí ve vládě nové britské premiérky Theresy Mayové považuje britský deník Independent za největší šok. Bývalý starosta Londýna tak bude Británii reprezentovat v zahraničí a zhostí se klíčové role vyjednávání o brexitu, jakmile bude po aplikaci článku 50 Lisabonské smlouvy proces spuštěn. Johnson, který byl velmi aktivním zastáncem tábora pro vystoupení z Evropské unie, přitom nedávno nečekaně odstoupil z kandidatury na pozici britského premiéra.

 

Přišel jako vítěz, avšak po šesti letech odešel s historickou prohrou. Podle slovenského deníku Pravda se bývalý britský premiér David Cameron, který včera složil své funkce, do dějin zapíše hlavně jako politik, který přivedl Velkou Británii k referendu vedoucímu k rozchodu s Evropskou unií. Cameronovi se podařilo zaujmout mladé voliče a v roce 2010 Konzervativní stranu dostal do vlády po dlouhých letech v opozici. Podle historiků se však Cameron dopustil klíčové chyby, když vypsal referendum, které nebylo nevyhnutné, a selhal v předvídání, jak hlasování může dopadnout. Tímto krokem poškodil Velkou Británii i Evropskou unii, cituje deník britské historiky.

 

Britský deník The Guardian vyvrací zprávu o Aihitově abdikaci. Dvaaosmdesátiletý japonský císař Akihito měl podle amerického zpravodajského portálu CNN zvažovat svou abdikaci kvůli věku. Jeho následníkem by se v takovém případě stal nejstarší syn, korunní princ Naruhito. Zpráva však nebyla oficiálně potvrzena a nekomentoval ji ani japonský premiér Šinzó Abe. Akihito je synem císaře Hirohita, který Japonsku vládl v období druhé světové války, a podle japonské tradice mezi jeho předky patří i první japonský císař Džimmu. 

Zahraniční tisk: Zdvojnásobil se počet uprchlických dětí, které cestují samy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.