Zahraniční tisk: Začal soud o ukrajinském dluhu Rusku; CIA zveřejnila pravidla pro sledování

Zahraniční média si všímají, že v Londýně začal věřitelský soud, který má rozřešit spor mezi Kyjevem a Moskvou. Ukrajina dluží od roku 2013 Rusku tři miliardy dolarů. Verdikt o splácení komplikuje ruské obsazení Krymu a přerušované dodávky zemního plynu. Světová média dále píší, že americká zpravodajská služby CIA poprvé zveřejnila pravidla pro sledování amerických obyvatel na území USA. Sledování a shromažďování dat musí respektovat soukromí a práva amerických občanů. Nová pravidla vycházejí dva dny před nástupem prezidenta Donalda Trumpa, který je může změnit.

Německé zpravodajské služby ztratily přehled o třech islámistických radikálech. Po útoku na berlínské vánoční trhy nařídilo ministerstvo vnitra prověrky všech potenciálních útočníků, kterých je v zemi registrováno 547. Asi polovina z nich se pohybuje v zahraničí, ale jak upozorňuje Deutsche Welle, ministerstvo připustilo, že o třech z nich nemá ponětí.

 

Slovenští dopravci protestují proti rakouským zákonům o minimální mzdě, které se od nového roku týkají i cizích přepravců a řidičů, jenž převážejí zboží přes rakouskou hranici. Sdružení ČESMAD Slovakia to považuje za výraznou deformaci dopravního trhu, která se slovenským subjektům prodraží, je administrativně náročná a snaží se omezit zahraniční konkurenci . Vídeň změny zavedla i přesto, že Evropská komise podala žalobu na Francii a Německo, které už podobná pravidla uplatňují, píše slovenská Pravda.

 

Kodaňský magistrát usiluje o zákaz dieselových motorů bez emisních filtrů. Poté, co si Nizozemsko odhlasovalo zákaz prodeje osobních aut s dieselovými motory od roku 2020 a norská metropole Oslo dočasně zakázala vjezd dieselů do města, chtějí i radní v dánském hlavním městě pokutovat osobní vozy bez filtrů pevných částic. Podle deníku Copenhagen Post k tomu ale zřejmě nezískají potřebný souhlas národního parlamentu. Většina poslanců se domnívá, že podobné reformy se mají zavádět postupně, aby se jim řidiči mohli přizpůsobit. Deník upozorňuje, že kvůli znečištěnému ovzduší umírá v Kodani přes 500 lidí ročně.

 

V Londýně začal věřitelský soud, který má rozřešit spor mezi Kyjevem a Moskvou. Ukrajina dluží od roku 2013 Rusku 3 miliardy dolarů, které si půjčila formou dluhopisů, jež byly ještě před válkou s Moskvou vydané podle anglického zákona. Týdeník The Economist upozorňuje, jak obtížné bude pro Kyjev půjčku splácet, když v letech 2013 až 2015 klesl hrubý domácí produkt země o 15 procent a kupní síla obyvatel ještě výrazněji. Zatímco ještě před čtyřmi lety stál dolar osm hřiven, dnes se prodáva za víc než pětadvacet. Verdikt o splácení komplikuje ruské obsazení Krymu a přerušované dodávky zemního plynu, doplňuje britský týdeník.

 

Americká zpravodajská služby CIA poprvé zveřejnila pravidla pro sledování amerických obyvatel na území USA. Sledování a shromažďování dat, které se stalo citlivým tématem po skandálu se zveřejněním odposlechů a monitoringu Edwardem Snowdenem v roce 2013, musí respektovat soukromí a práva amerických občanů. Nová pravidla vycházejí dva dny před nástupem prezidenta Donalda Trumpa, který je může změnit. Trump se podle agentury Reuters už dříve vyjádřil k posílení pravomocí a podpořil sledování, jak prohlásil, „určitých mešit“.

 

Slovenská sociální pojišťovna navrhuje přehodnocení zdravotních diagnóz, podle kterých dostávají občané přidělaný invalidní důchod. Reforma počítá se změnami percentuálního hodnocení některých onemocnění, která dříve stačila na uznání plné invalidity. Systém zavedený před třinácti lety podle pojišťovny nereflektuje pokroky v medicíně. Podle deníku SME nemusí například pacient s vysokým tlakem třetího stupně získat plnou invaliditu, protože snížená pracovní schopnost se bude měřit jinak.

 

Jednotky několika západoafrických armád se shromažďují u hranic Gambie. Senegalský velitel prohlásil, že vojáci vtrhnou do země, kde prezident Yahya Jammeh odmítá předat úřad. Prezident odmítá uznat výsledky prosincových voleb, ve kterých prohrál a tento týden vyhlásil v zemi výjimečný stav. Podle britského deníku The Guardian opouštějí zemi turisté i místní.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Začal soud o ukrajinském dluhu Rusku; CIA zveřejnila pravidla pro sledování Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Trumpova inaugurace má být skromná

    Společnost ·

    Nově zvolený prezident Donald Trump je spojován s luxusními hotely i dramatickými reality show. Inaugurace, která ho v pátek oficiálně uvede do prezidentského úřadu, b…

  2. Pošta opět zvýšila ceny za doručování balíků

    Byznys ·

    Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o 10 korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.