Zahraniční tisk: Za útoky v Tunisku stojí IS; Rusko narušilo státní suverenitu Jižní Osetie

Světová média 19. března píší o tom, že za útoky na národní muzeum v Tunisu je zodpovědný Islámský stát (IS). Akce džihádistů měla být odvetou za zabití jejich lokálního vůdce v sousední Libyi. Dále se zmiňují o Rusku, které Evropská unie společně se Severoatlantickou aliancí obvinily z narušování suverenity Jižní Osetie. 

Za dvacet mrtvých, kteří přišli o život při teroristickém útoku na národní muzeum v Tunisu, je zodpovědný takzvaný Islámský stát, píše deník Daily Telegraph. Akce džihádistů byla zřejmě odvetou za zabití jejich lokálního vůdce v sousední Libyi. Útočníci převlečení za vojáky byli vyzbrojení granáty i samopaly a zaměřili se na dvě turistické výpravy, které vystupovaly z autobusu a zájezdní lodi. Mezi mrtvými jsou turisté z Francie, Polska a Jižní Afriky, další zdroje mluví o Italech a Španělech. Po obléhání budovy armádním vojskem byli dva z teroristů zabiti, další minimálně dva uprchli a pátrání po nich do večerních hodin pokračovalo. Americký deník USA Today upozorňuje, že útok v severní Africe může poškodit důležitý zdroj tuniských příjmů, jelikož země má ze zahraničních turistů sedm až osm procent státního rozpočtu.             

Rusko je znovu obviněno z narušování státní suverenity sousední země, poté co prezident Vladimir Putin včera podepsal dohodu o správě Jižní Osetie. Odpadlická gruzínská země s ruskými vojáky předává hospodářskou správu do rukou Moskvy. Jako porušení mezinárodního práva a dohodách o lidských právech odsoudily dohodu Gruzie, Evropská unie a Severoatlantická aliance, píše londýnský deník The Times.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv naznačil, že Rusko by Ukrajině mohlo poskytnout slevy na dodávky zemního plynu, konkrétně ceny nižší o 100 amerických dolarů na tisíc kubických metrů suroviny. Návrh zazněl před zítřejším jednáním Ukrajiny a Evropské unie o podmínkách dalších dodávek zemního plynu z Ruska. Slovenský deník Pravda upozorňuje, že ukrajinská energetická společnost Naftogaz tento týden uhradila Moskvě dalších patnáct milionů dolarů za ruský plyn a pokryla tak dodávky na sedm dní.

Řecký parlament včera jasnou většinou schválil zákon o humanitární krizi, který poskytuje některým potřebným domácnostem elektřinu a jídlo bezplatně. Slovenský deník Sme upozorňuje, že zákon slibovaný v předvolební kampani premiéra Alexise Tsiprase, se bude týkat tisícovek domácností a celkově tří stovek tisíc lidí. Atény schválily dotyčnou legislativu navzdory varování Bruselu, které včera vládní představitelé označili za nepřijatelné zastrašování.

Magazín The Foreign Policy upozorňuje, že i když se izraelskému premiéru Benjaminovi Netanjahuovi podařilo ve volbách sjednotit izraelskou pravici, bude ještě těžší udržet vládu náboženských a centristických stran pohromadě. Analytici upozorňují, že premiér přezdívaný Bibi vyhrál tento týden volby do Knessetu kvůli tomu, že udával kampani před parlamentními volbami  jako hlavní téma zahraniční politiku. Jeho hlavní sok Izák Herzog ze Sionistické unie byl podle magazínu silnější spíše v domácích tématech.

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že tento měsíc zlikvidovalo pomocí dronu hlavního organizátora teroristického útoku v keňském Nairobi, kde roku 2013 zahynulo v obchodním domě přes šedesát lidí. Bezpečnostní předák Al Šababu Adan Garar, který organizoval útoky proti Američanům a západním spojencům,  byl podle Pentagonu zasažen bezpilotním letounem minulý týden v Somálsku, když jel v autě. Teroristé Al Šababu bývají podle amerického deníku USA Today napojení na buňky Al kajdy. 

Německý týdeník Der Spiegel přináší portrét Igora Strelkova, který je vzorem proruských nacionalistů na východní Ukrajině a údajně přesvědčil ruského prezidenta Vladimira Putina, aby v tamním kraji rozpoutal válku. Pětačtyřicetiletý ruský voják Igor Girkin má přezdívku Střelec minimálně od doby, kdy loni vyrazil do Doněcké oblasti a ve městě Slavjansk zahájil boje proti ukrajinským jednotkám. Svou roli po obsazení Krymu v rozhovoru přirovnává k extrémistickému studentovi Gavrilu Principovi, jehož atentát na arcivévodu Ferdinanda v Sarajevu rozpoutal první světovou válku. Strelkov se později stal ministrem obrany odtržené Doněcké lidové republiky, ale pro Putina už byl jako spojenec příliš známý, takže ho prezident odvolal do Moskvy

Bývalý britský nejvyšší státní zastupitel kritizoval chystané prohlášení britských euroskeptiků, kteří požadují vystoupení Londýna z Evropské unie. Dominic Grieve upozorňuje podle deníku The Guardian na to, že v případě takového rozchodu by se z dvou milionů britských občanů pracujících v zahraničích stali prakticky přes noc ilegálové. Kritika konzervativců přichází měsíc před sjezdem strany, který má definovat jako součást programu také vystoupení z Evropského soudního dvora.

Zdravotní stav vězněného ruského exsenátora, miliardáře a aktivisty Gleba Fetisova, se podle deníkuThe Moscow Times vážně zhoršil. Osmačtyřicetiletý Fetisov je druhý rok v předběžné vazbě kvůli obvinění z podvodu, přichází o zrak, trpí bolestmi ledvin a hrozí mu infarkt. V dopise zveřejněném advokátem se prohlašuje za mrzáka a politického vězně.

Zahraniční tisk: Za útoky v Tunisku stojí IS; Rusko narušilo státní suverenitu Jižní Osetie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zisk zasilatelské firmy FedEx vzrostl o polovinu

    Byznys ·

    Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, dosáhla ve fiskálním třetím čtvrtletí růstu zisku o více než 50 procent na 5…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.