Zahraniční tisk: Za situaci na Ukrajině může podle Putina Kyjev; kurz eura vůči dolaru stagnoval

Světová média dne 3. února informují o tom, že podle ruského prezidenta Vladimira Putina současnou situaci na Ukrajině způsobil Kyjev. Zahraniční tisk dále píše, že kurz eura vůči dolaru ve čtvrtek stagnoval. Devizový trh poznamenalo zejména oslabení britské libry po rozhodnutí Bank of England, která naznačila budoucí utahování.

Nikdy jsem nebyla jeho asistentkou, řekla britskému deníku The Telegraph Penelope, britská manželka Françoise Fillona. Veřejnost vyzývá kandidáta na francouzského prezidenta k odstoupení kvůli skandálu, že dostala zaplaceno přes 800 tisíc euro za fiktivní zaměstnání jakožto parlamentní asistentka. Deník poukazuje na interview, který Penelope Fillonová poskytla v květnu 2007, tedy týden před tím, než se její manžel François Fillon stal premiérem. Fillonová v rozhovoru mimo jiné tvrdila, že se o politiku nezajímá a nikdy nepracovala jako asistentka svého muže.
 
Slovenský deník Pravda píše, že podle ruského prezidenta Vladimira Putina současnou situaci na Ukrajině způsobil Kyjev. Ukrajinská vláda se snaží zatáhnout novou americkou administrativu do krize na východní Ukrajině a není ochotná uplatňovat mírové dohody z Minsku, které mají zajistit urovnání konfliktu. Situaci na Ukrajině má zájem zlepšit také Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán považuje za východisko mír, který je však možný jen prostřednictvím minské dohody.
 
Všechna tři vládní nařízení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa vzbudila nevoli americké veřejnosti. Výzkum veřejného mínění publikovaný americkým magazínem Newsweek ukázal, že více než polovina dotázaných neschvaluje nejkontroverznější z nich - zákaz vstupu do Spojených států syrských uprchlíků a imigrantů ze sedmi převážně muslimských zemí. Proti tomu totiž Američané protestují na letištích i ulicích a veřejně ho odsoudili i někteří republikánští politici. Stavbu zdi na mexicko-americké hranici odsoudilo 60 % respondentů, dodává Newsweek.
 
Americký prezident Donald Trump chce urychlit jednání s Mexikem a Kanadou o nové obchodní dohodě. Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) totiž označil Trump za katastrofickou pro Spojené státy. Podle portálu americké televizní stanice CNN Trump řekl, že o dohodě bude jednat zejména kandidát na amerického ministra obchodu Wilbur Ross. Americkému prezidentu přitom nezáleží na tom, jestli bude obnovena původní dohoda NAFTA nebo půjde o zcela novou NAFTU. Je pouze třeba, aby podmínky byly spravedlivé pro všechny pracující Američany.
 
Tisíce lidí se ve čtvrtek v kanadském Quebec City zúčastnilo pohřbu tří obětí nedělní střelby v mešitě, všímá si americký deník USA Today. Obřad, na kterém nechyběl ani kanadský premiér Justin Trudeau a starosta Quebeku Régis Labeaume, se konal v Montrealu. V Quebeku, kde žije 10 tisíc muslimů, totiž není oprávněný islámský pohřební ústav. Premiér ve svém proslovu zdůraznil, že Kanaďany tento temný čin posílí a sjednotí více než cokoli jiného. Těla obětí budou navrácena do jejich rodných zemí – Alžírska a Tunisu.
 
Kurz eura vůči dolaru ve čtvrtek stagnoval. Devizový trh poznamenalo zejména oslabení britské libry po rozhodnutí Bank of England velmi lehce naznačující budoucí utahování. Obchodníci se zaměřují zejména na rozpočtové a ekonomické perspektivy nové americké vlády. První kroky nového amerického prezidenta jako snížení daní a fiskálních výdajů i obavy z omezení imigrace a protekcionistická opatření se na trhu projevují nadějně, míní francouzský deník Le Figaro.
 
Francie plánuje rozebrání jaderného reaktoru Superfénix odstaveného v roce 1996. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI je Francie nejvíce závislá na jaderné energii ze všech světových zemí. Atomová energie zde představuje ¾ produkce elektřiny. Rozebrání reaktoru je nicméně drahou záležitostí – vyšlo by až na dvě miliardy euro. Společnost Electricité de France náklady vysoce podcenila kvůli technické náročnosti operací.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Za situaci na Ukrajině může podle Putina Kyjev; kurz eura vůči dolaru stagnoval Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Hodnota Bitcoinu opět přesáhla 1000 dolarů

  Byznys ·

  Hodnota kybernetické měny bitcoin se v rámci čtvrtečního obchodování po čtyřech týdnech vyšplhala opět nad hranici 1000 dolarů (zhruba 25 tisíc korun). Informovaci uve…

 2. Sold Out Biz: Jak odhalit, co klient chce

  Byznys ·

  První schůzkou s klientem by obchodník měl zjistit jeho potřeby. Začít proto hned prezentovat a nabízet není podle key account managera Milana Turka tím nejlepším krok…

 3. Trump vyhrožoval, že pošle do Mexika armádu

  Byznys ·

  Americký prezident Donald Trump řekl, že by Mexiko mělo lépe zvládat boj se zločinci, nebo se o ně na mexickém území postarají americké ozbrojené síly. Trump to podle …

 4. Facebooku stouply příjmy o více než 50 procent

  Byznys ·

  Sociální síti Facebook stoupl ve čtvrtém čtvrtletí zisk na 3,57 miliardy dolarů (89,6 miliardy korun) z předloňských srovnatelných 1,56 miliardy dolarů. Příjmy vzrostl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.