Zahraniční tisk: Za petrohradským útokem stojí Al-Káida; vražd zveřejněných na FB přibývá

Světová média píší o tom, že teroristický útok v petrohradském metru údajně spáchala organizace Al-Káida. Atentát měl být zorganizován současným vůdcem Al-Káidy jako pomsta za ruské angažmá v Sýrii, Čečensku a Libyi. Světová média dále píší o tom, že se společnost Facebook dostává pod tlak kvůli množícím se videím vražd. K nejnovějšímu případu, kdy uživatel na sociální síť nahrál video vraždy, se stal v Thajsku.

Francie z chemického útoku v Sýrii obvinily syrský vládnoucí režim. Francouzské zpravodajské služby zjistily, že toxický plyn použitý 4. dubna při útoku v oblasti Chán Šajchúnu pocházel z tajných skladů syrské armády. Podle francouzského deníku Le Monde měly být tyto sklady na základě dohody z října 2013 zprostředkované Washingtonem a Moskvou zlikvidovány. Při útoku začátkem dubna zemřelo 87 lidí.

 

V Turecku bylo zatčeno dalších 800 lidí kvůli napojení na duchovního Fethullaha Gülena žijícího ve Spojených státech, píše slovenský deník Pravda. Operace se konala dnes v brzkých ranních hodinách. Turecké vedení Gülena podezírá, že se v Turecku snaží vybudovat paralelní struktury a sesadit současnou vládu. Ta mimo jiné také tvrdí, že Gülen stál za neúspěšným pokusem o státní převrat vloni v červenci. Duchovní však obvinění popírá.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro by ve druhém kole prezidentských voleb ve Francii Emmanuela Macrona zvolilo 60 % voličů. Kandidátka extrémně pravicové Národní fronty Marine Le Penová by získala 40 % voličských hlasů. Bývalý francouzský ministr hospodářství by si tak oproti úterním výsledkům pohoršil o jedno procento. Hlasování se uskuteční v neděli 7. května.

 

Teroristický útok v petrohradském metru údajně spáchala organizace Al-Káida, všímá si ruský deník The Moscow Times. K zodpovědnosti se prostřednictvím internetové stránky přihlásila skupina, která si říká Batalion Imama Šamilja a je blízká Al-Káidě. Atentát pak měl být zorganizován současným vůdcem Al-Káidy jako pomsta za ruské angažmá v Sýrii, Čečensku a Libyi. Skupina zároveň pohrozila novými útoky. Podomácku vyrobená výbušnina v petrohradském metru 3. dubna zabila přes 16 lidí. V souvislosti s útokem zatím ruská policie zatkla 10 osob.

 

Společnost Facebook se ocitla pod tlakem, píše britský deník The Guardian. Na jí provozované sociální síti totiž byla publikována dvě videa, na kterých dvacetiletý Thajec zabil svou jedenáctiměsíční dceru a následně i sám sebe. Příbuzní na video sice upozornili policii, té se však ani jednoho z nich nepodařilo zachránit. Obě videa byla na Facebooku přístupná téměř 24 hodin a shlédlo je dohromady přes 300 tisíc lidí. Ředitel Mark Zuckerberg slíbil, že učiní opatření k zajištění bezpečnosti sítě pro její uživatele. Podobný případ totiž není ojedinělý.

 

Turecko zintenzivnilo letecké údery proti kurdským bojovníkům v Sýrii a Iráku, informuje americký deník The Washington Post, podle kterého útoky mohou zkomplikovat úsilí o poražení Islámského státu. Irák Turecko obvinil ze špatné koordinace útoků. Vláda irácké oblasti Kurdistánu útoky označila za neakceptovatelné. Podle turecké armády jsou cílem teroristická centra a zásobovací cesty používané k pašování munice, zbraní a výbušnin do Turecka, kde probíhá povstání.

 

Čína varovala severokorejského vůdce Kim Čong-una, aby neprovokoval svými jadernými testy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Britský deník The Times dále informuje, že americká armáda konečně dorazila k jižní části Korejského poloostrova. Americká velvyslankyně při OSN potvrdila, že Spojené státy zvažují preventivní útok na Severní Koreu, pokud by Kim Čong-un provedl test mezikontinentální balistické rakety.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Za petrohradským útokem stojí Al-Káida; vražd zveřejněných na FB přibývá Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.