Zahraniční tisk: Z útoku na uprchlický tábor je obviněna Asadova armáda; koncert v Palmýře

Světová média píší 6. května o tom, že z čtvrtečního náletu na uprchlický tábor v syrské provincii Idlib byla obviněna vláda syrského prezidenta Bašára Asada. Při útoku zahynuly desítky civilistů. Zahraniční média dále informují o tom, že v ruinách starověkého římského divadla v syrské Palmýře zazněly tóny Bacha, Prokofjeva a Ščedrina. 

Kanadský deník National Post přináší další informace o šíření požáru ve Fort McMurray. S ohněm, který už zachvátil většinu města a 80 tisíc lidí donutil k evakuaci, bojují tři stovky hasičů na zemi a další desítky ze vzduchu. Požár narostl do takových rozměrů, že ho nelze uhasit dostupnou technikou. Ve čtvrtek zabíral území 850 km2, což je desetkrát více než v pondělí. Likvidaci požáru by mohl napomoci déšť, avšak předpověď počasí v příštích dnech bohužel není příznivá.

 

Mariinský symfonický orchestr pod taktovkou slavného ruského dirigenta Valerije Gergieva koncertoval v ruinách starověkého římského divadla v syrské Palmýře. Poprvé od osvobození města od Islámského státu zazněly tóny Bacha, Prokofjeva a Ščedrina. Koncert nazvaný „Modlitba z Palmýry: hudba oživuje staré zdi“ přenášela i ruská státní televize a zúčastnili se ho ruští vojáci podporující syrský vládnoucí režim, zástupci ruské vlády a novináři, doplňuje magazín Newsweek.

 

Z útoku na uprchlický tábor v syrské provincii Idlib u turecké hranice byla obviněna vláda syrského prezidenta Bašára Asada, píše britský deník The Guardian. Při čtvrtečním náletu zahynuly nebo byly zraněny desítky civilistů a tábor byl zcela zničen. Zda útok provedla ruská či syrská armáda, však zatím není známo. V táboře se přitom nenacházeli žádní ozbrojenci, byli zde pouze uprchlíci zejména z provincie Aleppo, kde ofenzíva syrských prorežimních sil způsobila humanitární katastrofu. Teprve ve čtvrtek Rusko a Spojené státy uzavřely klid zbraní v Aleppu, avšak v okolí města přesto boje pokračují.

 

Španělský deník El País informuje o prvním případu mikrocefalie způsobené virem zika ve Španělsku. Jde zároveň o druhého takto postiženého novorozence v Evropě. Matka dítěte se virem zika a horečkou dengue nakazila na cestě po Latinské Americe před několika měsíci. Španělské ministerstvo zdravotnictví eviduje asi 40 nakažených, z nichž 4 ženy byly těhotné, všichni se nakazili v Latinské Americe. Plody ostatních tří těhotných žen se podle lékařů vyvíjejí příznivě a jsou pravidelně přísně sledovány.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro ve skotských komunálních volbách zvítězila Nacionální skotská strana, avšak parlamentní většinu se jí obhájit nepodařilo. Skotští nacionalisté tak nebudou schopni vytvořit většinovou vládu a budou muset získat podporu menších stran. Toto nevýrazné volební vítězství by mohlo poněkud ochladit hnutí za skotskou nezávislost, pokud Britové v červnovém referendu neodhlasují vystoupení z Evropské unie. V září 2014 pro setrvání Skotska ve Velké Británii hlasovalo 55 % voličů a většina z nich také nesouhlasí s brexitem.

 

Korejská dělnická strana se poprvé po 36 letech setkala na kongresu v Pchjongjangu. Tři tisíce delegátů jediné strany z celé Severní Koreje přijelo vzdát hold svému vůdci Kim Čong-unovi. Hlavní město zdobí tisíce červených vlajek. Celá země se na oslavy připravovala několik měsíců. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI nejsou známy podrobnosti o programu kongresu, ani jak dlouho bude trvat. Bylo však pozváno více než sto zahraničních novinářů, aby zveřejnili poselství Velkého vůdce. Novináři se nicméně zatím do místa konání kongresu strany nedostali.

 

S nedostatkem vody se v následujících desetiletích bude potýkat mnoho zemí. Zemědělství některých z nich může utrpět velmi vážné ztráty, upozorňuje slovenský deník Pravda s odvoláním na údaje Světové banky. Ohrožené tak bude živobytí miliónů lidí, což může vyvolat další masivní migrační vlny. Nejvíce zasažené budou pravděpodobně země Blízkého východu, Afriky a střední a jižní Asie. Nedostatek vody totiž může výkon jejich hospodářství snížit až o 14 %.

Zahraniční tisk: Z útoku na uprchlický tábor je obviněna Asadova armáda; koncert v Palmýře Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.