Zahraniční tisk: WhatsApp má zprávy britského útočníka; nepokoje ve Francouzské Guyaně

Světová média si všímají, že útočník z londýnského Westminsteru poslal několik minut před svým útokem ve středu textovou zprávu pomocí aplikace WhatsApp. Britské úřady naléhají, aby společnost zpřístupnila zašifrovanou zprávu tajným službám a policii. Zahraniční média dále informují o vyostřujících se nepokojích ve Francouzské Guyaně. Obyvatelé francouzského zámořského departmentu demonstrují proti nestabilní ekonomické situaci a vysoké míře nezaměstnanosti.

Iráčtí vojáci dnes zahájili novou ofenzivu proti džihádistům Islámského státu v nejstarších čtvrtích Mosulu. Francouzský deník Le Figaro však upozorňuje, že ve druhém největším iráckém městě zůstalo uvězněno 400 tisíc lidí, které teroristická organizace používá jako živé štíty. Irácké vojsko s podporou Spojených států se snaží dostat zejména do ulice Farouk u mešity Al-Nouri, která má pro IS zvláště symbolický význam.

 

Britský deník The Times informuje, že podle detektivů britského Scotland Yardu a útvaru MI5 byl Khalid Masood osamělým vlkem. Jeho středeční teroristický útok u londýnského parlamentu, při němž zemřeli 4 lidé a 50 dalších bylo zraněno, nebyl organizován Islámským státem ze Sýrie. Vyšetřovatelé nicméně zatím prověřují také možnost, že byl Masood součástí podobné teroristické buňky, jako byla ta, která zorganizovala pařížský nebo bruselský útok.

 

Slovenský deník Pravda píše, že útočník z londýnského Westminsteru poslal několik minut před svým útokem ve středu textovou zprávu pomocí aplikace WhatsApp. Zpráva je však nepřístupná, protože tato oblíbená aplikace patřící Facebooku ji zašifrovala. Britská ministryně vnitra Amber Ruddová proto naléhá, aby WhatsApp a další zakódované textové služby zpřístupnily v rámci legálního odposlouchávání své platformy tajným službám a policii. Takto by bylo možné zjistit, že aplikace neposkytují teroristům tajné místo pro vzájemnou komunikaci.

 

Nepokoje ve Francouzské Guyaně se již několik dní vyostřují. Obyvatelé francouzského zámořského departmentu demonstrují proti nestabilní ekonomické situaci a vysoké míře nezaměstnanosti a požadují plán investic. Guyana by přitom mohla být bohatým územím díky 8 milionům hektarů zalesněného území a nerostnému bohatství v podobě zlata, bauxitu a diamantů. V zemi je 20 % nezaměstnaných, čtvrtina rodin žije na hranici bídy a situaci dále zhoršuje nepříznivý demografický vývoj včetně imigrace, vysvětluje portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

 

Desítky tisíc lidí podle portálu Politico.eu v Londýně protestovaly proti britskému rozhodnutí opustit Evropskou unii. Portál dále připomíná, že britská premiérka bude aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy již tuto středu 29. března a tím také začne vyjednávací období o brexitu. Protesty zorganizovala skupina Unite for Europe, která sdružuje různé proevropské skupiny a jejím cílem je omezit škody způsobené brexitem.

 

V centru Moskvy bylo včera během nepovolené demonstrace zatčeno asi 500 lidí včetně opozičního politika Alexeje Navalného, kritika ruského prezidenta Vladimira Putina, píše ruský portál Russia Today. Protestu proti korupci se zúčastnilo téměř 8 tisíc lidí. Navalný byl obviněn z porušení zákona upravujícího veřejná shromáždění a hrozí mu pokuta, veřejně prospěšné práce nebo administrativní vazba. Demonstrace nebyla na daném místě povolená, úřady demonstrantům navrhly zorganizovat ji na jiném místě.

 

Lídři 27 členských zemí Evropské unie se sešli v italském hlavním městě, aby oslavili 60. výročí podpisu Římské smlouvy, která je zakládací listinou unie. Neformálního summitu se nezúčastnila britská premiérka Theresa Mayová, která by ve středu měla oznámit záměr Spojeného království osmadvacítku opustit. Zbývajících 27 zemí v sobotu přijalo Římskou deklaraci, která je vyzývá k intenzivnější spolupráci a jednotě, napsal portál americké zpravodajské stanice CNN.

Zahraniční tisk: WhatsApp má zprávy britského útočníka; nepokoje ve Francouzské Guyaně Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

  Byznys ·

  Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet …

 2. Pět map demonstrující limity čínské moci

  Společnost ·

  Východní Asie se dělí na čtyři části. Konkrétně jde o pacifické souostroví, čínskou pevninu, Korejský poloostrov a Indočínu. Východní Asie je, co se týče hospodářství,…

 3. V dubnu se v Praze otevře uruguayský konzulát

  Komerční sdělení ·

  Budoucí honorární konzulka Uruguaye, Adriana Dergam, ve středu 22. března oznámila otevření uruguayského konzulátu v Praze. K samotnému otevření dojde v dubnu letošníh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.